Acil kliniğe ağrı şikayeti ile başvuran bireylerin ağrı şiddeti ve ağrı korkusunun ağrı felaketleştirmesi üzerine etkisi
The effect of pain intensity and fear of pain on pain categorization of individuals application to the emergency clinic with the complaint of pain
- Tez No: 784868
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, acil kliniğe ağrı şikayeti ile başvuran bireylerin ağrı şiddeti ve ağrı korkusunun ağrı felaketleştirmesi üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile yapıldı. Araştırma, tanımlayıcı ve ilişkisel tipte çalışmadır. Çalışma, Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Kliniginde yürütüldü. Çalışmanın evrenini 30 Haziran-30 Kasım 2022 tarihleri arasında acil kliniğe başvuran tüm hastalar, örneklemini ağrı şikayeti ile başvuran hastalar oluşturdu. Veriler, anket formu, Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NRS), Ağrı Korkusu Ölçeği-III (AKÖ-III) ve Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği- (AFÖ) kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 ile analiz edilerek Kolmogorov Smirnov testi, Kruskal- Wallis testi, Man-Whitney U testi, ve Spearman korelasyon kullanılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of pain intensity and fear of pain on pain catastrophe of individuals who applied to the emergency care clinic with the complaint of pain. The research is descriptive and relational type study. The study was carried out in Nevşehir State Hospital Emergency Clinic. The population of the study consisted of all patients who applied to the emergency clinic between 30 June and 30 November 2022, and the sample consisted of patients who applied with the complaint of pain. Data were collected using a questionnaire, Numerical Rating Scale (NRS), Fear of Pain Scale-III (FPQ-III), and Pain Catastrophizing Scale- (PCS). The data obtained from the study were analysed with IBM SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 26.0 and tested using Kolmogorov Smirnov test, Kruskal-Wallis test, Man-Whitney U test, and Spearman correlation.