Kliniğimizde uygulanan açık (Çit örgü, Lichtenstein) ve laparoskopik (TEP, TAPP) inguinal herniorafi tekniklerinin uzun dönem cerrahi sonuçları ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin retrospektif analizi
Retrospective Analysis of the Effects of Open (Fence Darning, Lichtenstein) and Laparoscopic (TEP, TAPP) Inguinal Herniorhaphy Techniques Applied in Our Clinic on Long-Term Surgical Outcomes and Quality of Life
- Tez No: 784899
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF ZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
İnguinal herni onarımı dünya genelinde en sık yapılan operasyonlardan biridir. İnguinal herniler çoğu zaman semptomatiktir ve tek kür sağlayan tedavi seçeneği cerrahidir. İnguinal herni cerrahisinde sıklıkla açık veya kapalı mesh tabanlı yöntemler tercih edilmektedir. Ancak mesh tabanlı yöntemlerin yüksek maliyet, sık postoperatif kronik ağrı ve uzun öğrenme süresi gibi sınırlılıkları vardır. Orijinal ağ örgü tekniğinin daha önce rekürens ve postoperatif kronik ağrı açısından Lichtenstein tekniğine benzer olduğu bildirilmiştir. Zeybek tarafından tanımlanan Çit örgü tekniği ile postoperatif kronik ağrı ve rekürens açısından daha yüksek başarı oranları elde edilebilir. Bu çalışmanın amacı Çit örgü tekniğinin cerrahi sonuçları ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin Lichtenstein, TAPP ve TEP yöntemleriyle karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2016-2021 tarihleri arasında genel cerrahi kliniğinde inguinal herni operasyonu yapılan 496 hasta retrospektif olarak dahil edildi. Cerrahi süre, hastanede kalış süresi, işe dönüş süresi, komplikasyonlar, postoperatif kronik ağrı varlığı, rekürens ve günlük yaşam aktiviteleri sırasındaki ağrı varlığı ile şiddeti analizlere dahil edildi. Hastalarda tercih edilen cerrahi teknikler sırasıyla Lichtenstein (n=273), TEP (n=103), Çit örgü (n=82) ve TAPP (n=38) idi. Hastaların ortalama yaşı 51,7 ± 14,8 yıl idi. Hastaların %8,9'u kadın, %91,1'i erkekti. Çit örgü tekniğinde genel komplikasyonu oranı %18,3, postoperatif kronik ağrı varlığı %3,7 idi ve rekürens izlenmemişti. Bu oranlar Lichtenstein tekniğinde sırasıyla %46,2, %17,6, %1,8 idi. Çit örgü tekniği genel komplikasyon oranı, postoperatif kronik ağrı varlığı, yaşam kalitesi ve rekürens oranları açısından Lichtenstein tekniğinden üstündü. Ancak Çit örgü tekniği ile TAPP ve TEP teknikleri arasında farklılık yoktu. Çit örgü tekniğinde cerrahi süre, hastanede kalış ve işe dönüş süresi Lichtenstein, TAPP ve TEP'den daha uzundu Doku bazlı, meshsiz, gerginliksiz bir tamir yöntemi olan Çit örgü tekniği; Lichtenstein tekniğinden postoperatif komplikasyonlar, kronik ağrı ve yaşam kalitesi açısından avantajlıdır. Ek olarak, Çit örgü tekniği laparoskopik yöntemler olan TAPP ve TEP yöntemlerine iyi bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Inguinal hernia repair is one of the most common operations performed worldwide. Inguinal hernias are almost always symptomatic, and the only cure is surgery. Surgical treatment is successful in the majority of cases. Open or laparoscopic mesh-based methods are frequently preferred in inguinal hernia surgery. However, mesh-based methods have limitations such as high cost, postoperative chronic pain, and long learning curve. Original darn repair methods have previously been reported to have similar results to the Lichenstein technique in terms of recurrence and postoperative chronic pain. In the fence darning technique defined by Zeybek, higher success rate can be achieved in terms of recurrence and postoperative chronic pain. This study aims to compare the fence darning technique with Lichtenstein, TAPP and TEP techniques in terms of surgical outcomes and quality of life. In our study, 496 patients who underwent inguinal hernia operation in the general surgery clinic of Gülhane Training and Research Hospital between December 2016 and June 2021 were retrospectively included. The duration of surgery, hospital stay, return to work, complications, presence of postoperative chronic pain, recurrence and presence and severity of pain during activities of daily living were included in the analyses. The preferred surgical techniques in the patients were Lichtenstein (n=273), TEP (n=103), fence darning (n=82) and TAPP (n=38). The mean age of the patients was 51.7 ± 14.8 years. 8.9% of the patients were female, 91.1% were male. The overall complication rate in the fence darning technique was 18.3%, the presence of postoperative chronic pain was 3.7%, and no recurrence was observed. These rates were 46.2%, 17.6% and 1.8%, respectively, in the Lichtenstein technique. The fence darning technique was superior to the Lichtenstein technique in terms of overall complication rate, presence of postoperative chronic pain, quality of life, and recurrence rates. However, there was no difference between the fence darning technique and TAPP and TEP. Surgical time, hospital stay and return to work time were longer in the fence darning technique than in Lichtenstein, TAPP, and TEP techniques. The fence darning technique, which is a tissue-based mesh free tension free repair method, is more advantageous than the Lichtenstein technique in postoperative complications, chronic pain and quality of life. In addition, it can be a good alternative to the laparoscopic TAPP and TEP methods.