Attitude control of satellite with the multi-driving wheels reaction sphere
Çoklu sürüş tekerlekleri ile uydunun tutum kontrolü
- Tez No: 784909
- Danışmanlar: DR. JİNGLANG FENG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Strathclyde
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu makale, MATLAB Simulink analizini gerçekleştirerek reaksiyon küresinin çoklu tahrik tekerlekleri ile tutum kontrolünü incelemektedir. Uydu tutum kontrolü, uzay aracı için önemli bir alt sistemdir. Momentum kontrol cihazları genellikle dikkate alınır. Küresel reaksiyon tekerleği aktüatörü dikkat çeken yeni bir teknolojidir. Bu tez, küresel bir rotorun bir uzay aracını kontrol edip yönlendiremeyeceğini göstermeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, sonuçları reaksiyon tekerlekleri ve diğer küresel reaksiyon aktüatörleri yöntemleriyle karşılaştırmak için bir kontrol tasarımı gerçekleştirildi. Sonuçlar gelecekteki çalışmalar için umut vericidir. Rotor iticilere sahip küresel bir rotor, bir uzay aracını kontrol etmek için yeterli torka ulaşabilir. Öte yandan, aktüatörün kütlesi ve hacmiyle ilgili bazı dezavantajlar var, ancak yeni dergi makaleleri, bunları azaltmanın mümkün olabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak, sistemin bazı iyileştirmelere ihtiyacı vardır ve ayrıca diğer reaksiyon küresi yöntemleri çoklu sürüş tekerleklerinden daha güçlü olabilir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the attitude control with multi-driving wheels of the reaction sphere by performing MATLAB Simulink analysis. Satellite attitude control is an essential subsystem for spacecraft. Momentum control devices are usually considered. The spherical reaction wheel actuator is a new technology taking attention. This thesis aims to show whether a spherical rotor can be controlled and orient a spacecraft. To achieve this aim, a control design was performed to compare the results with reaction wheels and other methods of spherical reaction actuators. The results are promising for future works. A spherical rotor with rotor kickers can achieve enough torque to control a spacecraft. On the other hand, there are some drawbacks to the actuator's mass and volume, but the new journal articles show that reducing them might be possible. In conclusion, the system needs some improvements, and also other reaction sphere methods might be more potent than the multi-driving wheels.