Attitude control of multiple rigid body spacecraft with flexible hinge joints
Esnek mafsallara sahip çok cisimli bir uzay aracının yönelim kontrolü
- Tez No: 255827
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ÖZGÖREN, PROF. DR. OZAN TEKİNALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Esnek mafsallarla bağlanmış uzuvlara sahip bir uyduda uygun bir yönelim başarımı sağlanması için kontrol algoritması geliştirilmiştir. Ayrıntılı bir modelleme çalışması yapılmış; algılayıcılar, eyleticiler, saptırıcı girdiler ve sistem dinamiği modellenmiştir. Uzay araçlarında sıklıkla bulunan tepki tekerleri, jiroskoplar, yıldız izlerler vb. gibi donanımlar modele dahil edilmiştir. Ayrıca, çok cisimli hareketlilik denklemlerinin elde edilmesi için Newton-Euler yöntemi kullanılmıştır. Yönelim hassasiyetinin değerlendirilmesi; hassasiyet, titreşim ve kararlılık gibi uygun yönelim başarımı ölçütlerinin dönme manevrası benzetimlerinde elde edilmeleriyle gerçekleştirilmiştir. Yönelim başarımını geliştirecek kontrol stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Control algorithm is developed for a satellite with flexible appendages to achieve a good pointing performance. Detailed modeling activity was carried out that consists of sensor and actuator models, disturbances and system dynamics. Common hardware found in the spacecraft such as reaction wheels, gyroscopes, star trackers etc. were included in the model. Furthermore, the Newton-Euler method is employed for the derivation of multi-body equations of motion. Evaluation of the pointing accuracy with proper pointing performance metrics such as accuracy, jitter and stability during slew maneuvers are obtained through simulations. Control strategies are proposed to improve pointing performance.