Maden aramalarında proton magnetometrisi uygulamalarına bir örnek 'Karaburhan kromit yataklaşması'
  1. Tez No: 78492
  2. Yazar: NURAL BEŞİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZET Dünyanın doğal bir magnetik alanı vardır. Bu magnetik alanın kökeni tam olarak bilinmemesine rağmen, akışkan ve iletken olan çekirdekten kaynaklandığı düşünül mektedir. Yerkürenin magnetik alanında meydana gelen değişiklikleri tanımaya yarayan aletler magnetometrelerdir. Proton magnetometresi, magnetik alanda meydana gelen değişimleri ölçmek için dönen protonun hassasiyetinden faydalanır. Kayaçların magnetik özelliği, içersinde bulundurdukları magnetik mineral miktarına bağlıdır.Bir kayacın içerisindeki magnetik mineral miktarı ne kadar fazla ise kayacın magnetikliği de o derece fazladır. Eskişehir - Sivrihisar krom madenleri magnetik etüdünde, GeoMetrıcs G-856X tipi proton magnetometresi kullanılarak toplam magnetik alan ölçüleri alınmıştır. Alınan arazi ölçülerine bağlı olarak toplam magnetik alan anomali haritaları çizilmiş ve bu haritalar üzerinde alınan kesitler yardımı ile bölgenin magnetik özellikleri tesbit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The earth has got a natural magnetic field. Although the origine of this magnetic field is not known completely, it is thought that the reason comes from flowing and conductivity of nucleus. Magnetometers are equipments which help to know the changes occuring in the magnetic field of the earth. Magnetometer with proton benefits from sensitivity of turning proton to measure the changes in the magnetic field. Magnetic speciality of rocks depend on amount of the magnetic mineral they have. The more magnetic mineral, the rock has, the more magnetic sensitivity the rock has. Total magnetic measurements are taken by using the GeoMetrics G-856X type proton magnetometer in the magnetic study of the crome mines in Eskişehir - Sivrihisar. Total magnetic field maps are drawn according to the measurements taken from the field and the magnetic speciality of the region has been tried to be defined by the help of the cross sections taken from these maps.