Erken çocukluk dönemine yönelik pandemi temalı çocuk kitaplarının içerik özellikleri açısından incelenmesi
An analysis of pandemic themed children's books for early childhood in terms of content characteristics
  1. Tez No: 784982
  2. Yazar: BETÜL MÜLAYİM
  3. Danışmanlar: DR. NİHAN FEYMAN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tüm dünyada 2020 Aralık ayında yayılmaya başlayan COVID-19 virüsü çocukların duygusal ve psikolojik gelişimlerini ciddi oranda etkilemiştir. Ani ve hızla yayılan bu virüs insanlarda bilimsel anlamda bilgi eksikliğine neden olmuştur. Çocukların duygusal gelişimlerini olumlu olarak destekleyecek ve zihinlerinde oluşan bilgi eksikliğini giderecek eğitici araçlardan biri resimli çocuk kitaplarıdır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de erken çocukluk dönemindeki çocuklar için çevrimiçi ya da basılı şekilde yayınlanan pandemi temalı çocuk kitaplarının içerik özellikleri bakımından incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından pandemi temalı kitaplara yönelik olarak kitap inceleme formu oluşturulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu pandemi temalı çevrimiçi ya da basılı olarak yayımlanan 38 resimli çocuk kitap oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış olup elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Veriler yüzde ve frekans analizi ile ifade edilmiş olup, incelenen dokümanlardan doğrudan alıntılar yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada elde edilen bulgulara bakıldığında erken çocukluk dönemine yönelik pandemi temalı çocuk kitaplarının çoğunun içerik özelliklerinin, erken çocukluk dönemindeki çocukların gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlandığı, çevrimiçi yayınlanan kitapların çoğunluğunun ise içerik özellikleri açısından düzenlemeye ihtiyaç duyduğu görülmüştür. Bu doğrultuda içerik özellikleri uygun olmayan kitapların sağlık alanında çalışan bilim insanları ile iş birliği yapılarak pedagojik olarak daha uygun olacak şekilde yeniden düzenlenerek yayımlanması; pandemi, sağlık gibi temaları içeren kitapların ve bu kitaplar üzerine yapılan araştırmaların artması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 virus, which started to spread all over the world in December 2020, has seriously affected the emotional and psychological development of children. Spreading suddenly and rapidly,this virus has caused a lack of scientific knowledge of people. Children's picture books are one of the educational tools that positively support their social development and eliminate the lack of knowledge in their minds. The aim of this research is to examine the content features of the pandemic-themed children's books published online or in print for early childhood children in Turkey. For this purpose, a book review form was created by the researcher for books with a pandemic theme. The study group of the research consists of 38 illustrated children's books published online or in print with a pandemic theme. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research. The obtained data were analyzed by content analysis. The data were expressed with percentage and frequency analysis, and direct quotations were made from the examined documents. Considering the findings obtained in this study, it was seen that the content features of most of the pandemic-themed children's books for the early childhood period were prepared by considering the developmental characteristics of children in the early childhood period, while the majority of the books published online needed editing in terms of content features. In this respect, it is suggested that the books, whose content features aren't suitable, should be republished in cooperation with scientists working in the field of health and in a way that is more appropriate pedagogically;books containing themes such as pandemic, health and research on these books should increase. Also it is suggested that books containing themes such as pandemic, health and research on these books should increase.