Acil servise başvuran gastrintestinal sistem kanama şikayeti olan hastaların ultrasonografi ile ölçülen vena kava inferior çapının klinik seyir ve survey tahminindeki yeri
The place of inferior diameter of the vena cava measured by ultrasonography in the estimated of clinical progress and survey of patients applied to the emergency department with complaint of gastrointestinal system bleeding
  1. Tez No: 784989
  2. Yazar: SİNAN SİTEMBÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT HAKAN ARMAĞAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVANÇ KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Acil servise başvuran gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda, yatak başı ultrasonografik görüntüleme ile vena kava inferior çap ölçümlerinin diğer parametrelerle birlikte değerlendirilerek hastaların erken dönemde intravasküler volüm durumunun belirlenmesi ve tedavi stratejilerine yön vermesidir. Materyal ve Metod: Çalışmaya 01.01.2022-01.09.2022 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi acil servisinde gastrointestinal sistem kanaması tanısı almış 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti gibi klinik ve demogrofik özellikleri nabız, tansiyon, ateş, hemoglobin, hemotokrit, kan üre azotu gibi vital ve laboratuar değerleri kaydedildi. Hastaların Glaskow Blatcford skoru, Rockall skoru hesaplandı. Vena kava inferior değeri ve perfüzyon indeks değeri kaydedildi. Hastaların yoğun bakım, mortalite, eritrosit transfüzyon durumu değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 60 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 70,80 idi. Hastaların %51,7'si erkek, %48,3'ü kadındı. Hastaların %15'inin hastane içinde öldüğü, %53'üne yoğun bakım yatışı yapıldığı, %66,6'sına ise eritrosit süspansiyonu verildiği görüldü.Eritrosit süspansiyonu transfüzyonu gereken hastalarda Glasgow Blackfart skoru ve periferik perfüzyon indeksi anlamlı olarak daha yüksekken, vena kava inferior maksimum ve minumum çapları, hemoglobin, hemotoktrit, üre değerleri daha düşük saptandı. Yoğun bakım yatışına bakıldığında Glaskow Blatcford skoru ve Rockall skoru anlamlıydı. Perfüzyon indeksi ve vena kava inferior değerleri anlamlı değildi. Mortalite açısından bakıldığında vena kava maksimum değeri, Glaskow Blatcford skoru, Rockall skoru anlamlıydı. Sonuç: Acil serviste üst gastrointestinal sistem kanama tanısı alan hastalarda yatakbaşı ultrasonografi ile ölçülen vena kava inferior çapının hem eritrosit transfüzyonu ihtiyacını hem de hastane içi mortaliteyi öngörmede diğer ultrasonografik ve pletismografik yöntemlere göre üstün olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the intravascular volume status of the patients in the early period and to guide treatment strategies by evaluating the bedside ultrasonographic imaging and inferior vena cava diameter measurements together with other parameters in patients with gastrointestinal bleeding admitted to the emergency department. Materials and Methods: Patients over the age of 18 who were diagnosed with gastrointestinal system bleeding in the emergency department of Süleyman Demirel University between 01.01.2022 and 01.09.2022 were included in the study. The clinical and demographic characteristics of the patients, such as age, gender, complaint at presentation, and vital and laboratory values ​​such as pulse, blood pressure, fever, hemoglobin, hematocrit, blood urea nitrogen were recorded. Glaskow Blatcford score and Rockall score were calculated. Vena cava inferior value and perfusion index value were recorded. Intensive care, mortality and erythrocyte transfusion status of the patients were evaluated. Results: 60 patients were included in our study. The mean age of the patients was 70.80. 51.7% of the patients were male and 48.3% were female. It was observed that 15% of the patients died in the hospital, 53% were hospitalized in the intensive care unit, and 66.6% were given erythrocyte suspension. In patients requiring erythrocyte suspension transfusion, Glasgow Blackfart score and peripheral perfusion index were significantly higher, while the inferior vena cava maximum and minimum diameters, hemoglobin, hematoctrit, and urea values ​​were found to be lower. Glaskow Blatcford score and Rockall score were significant when looking at intensive care admissions. Perfusion index and inferior vena cava values ​​were not significant. In terms of mortality, the maximum value of the vena cava, Glasgow Blatcford score, and Rockall score were significant. Conclusion: It has been shown that the diameter of the inferior vena cava measured by bedside ultrasonography in patients diagnosed with upper gastrointestinal bleeding in the emergency department is superior to other ultrasonographic and plethysmographic methods in predicting both the need for erythrocyte transfusion and in-hospital mortality.