Acil servise başvuran gastrointestinal kanamalı hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients with gastrointestinal bleeding who applied to the emergency department
  1. Tez No: 865029
  2. Yazar: TANSU GÖKÇE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHAT RANA DİŞEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz acil servisinde gastrointestinal kanama tanısı alan hastaların yönetim ve sonlanımlarını değerlendirerek, literatür ile olan benzerlik ve farklılıklarını ortaya koymayı amaçladık. Materyal ve Metot: Retrospektif, kesitsel olarak planlanan çalışmamız, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi yetişkin acil servisinde gerçekleştirildi. Hastaların demografik, klinik, endoskopi ve laboratuvar verileri, Glasgow-Blatchford Kanama ve AIMS65 skorları ve sonlanımları değerlendirilerek 15 gün içinde ölenler ve yaşayanlar olarak iki gruba ayrılarak kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 161 hastanın (99 erkek), yaş ortancası 72 (IQR=20), % 87,6'sında ek hastalık var ve siroz sıklığı yüksek saptandı (p=0,025). Mortalite %1,2 iken, 15 günlük mortalitenin ilaç kullanımı, başvuru şikayeti, fizik muayene bulguları, GB ve AIMS65 skorları ile ilişkisi saptanmadı (p>0,05). Ölen hastaların nabız sayıları (p=0,012), şok indekleri (p=0,001), INR (p=0,038), AST (p=
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the management and outcomes of patients diagnosed with gastrointestinal bleeding in our hospital's emergency department and to highlight similarities and differences with the literature. Material and Method: Our retrospective, cross-sectional study was conducted at the Adult Emergency Department of Çukurova University Faculty of Medicine Hospital. Patients' demographic, clinical, endoscopic, and laboratory data, Glasgow-Blatchford Bleeding and AIMS65 scores, and outcomes were evaluated, and patients were divided into two groups: those who died within 15 days and those who survived, and compared. Results: A total of 161 patients (99 males) were included in the study, with a median age of 72 (IQR=20), and 87.6% had comorbidities, with a high frequency of cirrhosis (p=0.025). Mortality was 1.2%, and no association was found between 15-day mortality and medication use, presenting complaints, physical examination findings, GB and AIMS65 scores (p>0.05). Pulse rates (p=0.012), shock indices (p=0.001), INR (p=0.038), AST (p=