Kontrol grafiği seçiminde uzman sistem kullanımı
Selection of control charts using expert systems
  1. Tez No: 78500
  2. Yazar: KORAY ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET Kalitenin somut bir ölçütü olan süreç değişkenliğinin izlenmesinde büyük kolaylıklar sağlayan kontrol grafikleri, bilimsel araştırmalara konu olan, üretim ve servis sistemlerinde oldukça geniş ve yaygın kullanım alanı bulan istatistiksel tekniklerdir. Bir sürece hangi kontrol grafiğinin uygun olduğunun belirlenmesi oldukça hassas bir konudur. Süreçte meydana gelen sapmaların belirlenerek nedenlerinin araştırılması ve böylelikle kusurlu ürün üretiminden doğan maliyetlerin azaltılarak ürün kalitesinin iyileştirilmesi, kontrol grafiklerinin seçimini üzerinde önemle durulması gereken bir konu yapmıştır. İlgilenilen kalite karakteristiğinin yanısıra, sürece yönelik özellikler temelinde hangi kontrol grafiğinin kullanılması gerektiği, organizasyonlarda konu ile ilgilenecek bir uzmana ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Genelde yapay zeka teknikleri, özellikle uzman sistemler, herbir farklı durum için gerekli kararın verilmesinde bir uzmana ihtiyaç duyulmadan, uygun kontrol grafiğinin seçilmesinde son derece önemli katkı sağlamaktadır. İstatistiksel süreç kontrolünde problem belirleme ve çözme aracı olarak kullanılan kontrol grafiklerinin seçimine yönelik olarak bir bilgi tabanlı uzman sistem tasannu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Sistem kullanıcıyla doğrudan etkileşim kurarak, kontrol grafiklerinin seçiminde göz önünde tutulan; üretilen birimlerin karakteristikleri, üretim sistemi, üretim esnasında örneklemenin yapılabilirliği, ve standartların biliniyor olması gibi faktörlere göre uygun kontrol grafiklerinin seçiminde yardımcı olmaktadır. Prolog programlama dili kullanılarak geliştirilen uzman sistemde, niceliksel ve niteliksel ölçüler için oluşturulan ve üretim hacminin yüksek ve düşük olduğu süreçlerde kullanılan kontrol grafiklerine yer verilmiştir. Sistem, sahip olduğu özellikler çerçevesinde, kullanıcısına sunduğu desteğin yanında, önerdiği kontrol grafiği ile ilgili hesaplamalar yapma olanağı da sunmaktadır. Anahtar Kelimeler Yapay Zeka, Uzman Sistem, Kalite Kontrol, Kontrol Grafiği.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Control charts are statistical techniques that provide not only easiness for observing the concrete quality criterion, process variability, but also become the subjects of scientific researches and find a quite extensive, widespread application in production and service systems. However, selection of the appropriate control chart for a process to specify the variability and search thoroughly for its causes; improve the process quality by decreasing the costs of defective product manufacturing, requires expertise in the statistical quality control field with complete understanding of assumptions behind each chart. Artificial Intelligence techniques, especially expert systems, help the user to take the required and necessary decision for each different situation. In this study, a knowledge based expert system is designed for the selection of control charts that are used for analyzing the process variability. The system interacts and helps the users directly in selecting the proper control chart according to the criteria of the characteristics of the products, the production system, sampling type and specifications. Control charts, which are used in controlling the qualitative and quantitative quality characteristics, are included in the expert system developed using the Prolog programming language. The system, besides its support for the selection, enables the user to make calculations about the recommended chart. Keywords Artificial Intelligence, Expert System, Quality Control, Control Chart.