Mermerlerde sürtünmeden dolayı oluşan aşınma kaybı değerlerinin standartlaştırılması
Standardization of abrasion valves involved in grinding on marbles
  1. Tez No: 78501
  2. Yazar: METİN BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Türkiye'de 1985 yılı itibariyle yeni bir Maden Kanunu yürürlüğe girmiş olup, boyutlu taşlar da bu yasanın kapsamına alınmıştır. Bu sebepten, mermer endüstrisi üretim değeri, üretim miktarı ve istihdam sayısı açısından ülkemizin madencilik endüstrisinde en önemli sektör haline geldi. Mermerin ikame ürünleri; seramik, yer karoları, vinileks, parkeler, porselen kaplı çelik, beton, cam, tuğla, paslanmaz çelik, alüminyum ve plastiktir. Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda ikame malzemelerle rekabet etmek için mermer veya diğer boyutlu taşlar mutlaka arzu edilen standartlara göre şekillendirilmelidir. Genel anlamda, aşındırıcılar doğal veya yapay maddeleri içermekte olup, sürterek parlatma, cilalama, aşındırma, ovalayarak temizleme veya başka türlü de çoğu kere sürtme hareketi ile fakat aynı zamanda çarparak etkileme (basınçla kum püskürtme gibi) için kullanılmaktadır. Bu tezde, hangi aşındırıcının etkin olduğunu, daha doğrusu, hangi aşındırıcı aşındırılacak numunelerin kalınlığında maksimum aşındırma yapabildiğini belirlemek için, Türk Standartlarına göre bir deney tasarımı planlanmıştır. Bu deneyde beş farklı mermer ve bir granit kullandık. İlk aşamada, bu numuneleri aşındırmak için iki ayrı firmaya ait Zımpara tozu, Normal Korund, Beyaz Korund ve Silisyum Karbür gibi beş farklı aşındırma malzemesini eleme işlemine tabi tutarak, kullandık. İkinci olarak, aynı aşındırma işlemlerini eleme işlemi yapılmayan aynı tür aşındırıcı tozlarla gerçekleştirilmiştir. Her deneyin sonunda, aşındırıcı aşındırma değerleri ve ortalama değerler, kalınlıktaki ortalama aşınma cinsinden ifade edilmiş olarak kaydetilmiştir. İstatistik tekniklerinden iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve varyans analizini kullanarak, silisyum karbürün diğerlerine göre nispi olarak maksimum bir aşındırıcı aşındırmasına sahip olduğunu belirlenmiştir. Elenmemiş aşındırıcı tozlardan da Normal Korundun diğerlerine göre daha yüksek aşındırma değerine sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır. Yapılan çalışmada yer alan deney sonuçlarının irdelenmesinden de görüleceği gibi, laboratuar ortamında katalog değerlerinden farklı neticeler elde edilmektedir. Bu nedenle, bu tez çalışmasının bir sonucu olarak; sürtünmeden dolayı oluşan aşınma kaybı deneyinin uygulanmasında, aşınma deneyinde kullanılan aşındırıcıların tümü laboratuar ortamında TS 699 standartlarında yer alan tane boyutu analiz değerleri ile uygulanmalı ve kataloglarda aşınma deneyinde kullanılan aşındırıcının cinsi ve deneydeki elek analiz değerleri belirtilmelidir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, as of 1985, a new Mine Law has come into force and dimension stones were included in this law. Henceforth, marble stone industry has become the most important sector in the country's mining industry in terms of value of production, quantities and numbers employed. Marble substitutes are ceramics, vinylex, parquets, porcelain plated steel, concrete, glass, bricks, stainless-steel, aluminum and plastics. To compete in foreign or domestic markets with substitute materials, marble or the other dimension stones must be shaped with respect to desirable standards. Generally, abrasives are important materials as shaping tools. In general terms, abrasives include the substances, natural or artificial, that are used to grind, polish, abrade, scour, clean or otherwise remove solid material, usually by rubbing action but also by impact (pressure blasting for example). In this thesis, to determine which abrasive is effective, that is, which abrasive can make the maximum reduction in the thickness of the specimens, we have planned a design of experiment with respect to Turkish Standards. We have used five different marble and one granite in this experiment. To abrade these specimens, at the first stage, we have also used five different abrasive materials such as Emery powders(belong to two firm), Normal Corundum, White Corundum and Silicon Carbide with the known mesh number. Secondly, we have applied the same abrasives without sifting operation. After the end of each experiment, abrasive wear individual values and mean value, expressed as the mean reduction in thickness are noted down. Consequently, by means of the testing the difference between two means using Student's t-distribution and analysis of variance techniques, we found that Silicon Carbide as well as Normal Corundum have a maximum abrasive wear as loss in thickness relative to the others. By the analysis of the results of this thesis, it can be easily seen that the values, which are obtained in the laboratory situation, are different from the catalogue values. For this reason, as a result of this study, we can able to propose that in the application of the mean reduction in thickness experiment, all abrasive materials used in abrasion experiment should be used with respect to restrictions of TS 699 standards and the kinds and the particle size of the abrasives which are employed in abrasion experiment should be presented in the catalogues.