The effect of additional custom duties on Türkiye's imports
İlave gümrük vergilerinin Türkiye'nin ithalatına etkisi
- Tez No: 785002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BURCU UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
2020 yılında COVID-19 pandemisine karşı ülkeler farklı ekonomik önlemler almıştır. Türkiye salgının ilk aşamasında bir dizi ürün grubu için ilave gümrük vergisi getirmiştir. İlave gümrük vergileri 18.876 ürün arasında 5.220 ürün için uygulanmıştır Bu çalışmada ilave gümrük vergisinin Türkiye'nin 2020 yılı ithalatı üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bahse konu ilave gümrük vergileri 2020 yıl sonuna kadar yürürlükte kalmıştır. Söz konusu düzenleme ile toplam ithalatın değer bazında yalnızca %6,9'u kapsanmıştır. İlave gümrük vergileri AB üyesi ülkelerle Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşması'nın bulunduğu ülkelere uygulanmadığı için ana ticaret partnerlerinin birçoğu kapsam dışında kalmıştır. Bununla birlikte Çin'in de aralarında olduğu birçok ülke bahse konu düzenlemenin kapsamı dışında kalmıştır. Böylelikle söz konusu farklılık çalışmada farkların farkı yöntemi kullanılmasını olanaklı kılmıştır. Çalışma sonucunda, ilave gümrük vergisindeki artışın Türkiye'nin ithalatı üzerinde kayda değer bir etki oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle ilave gümrük vergisi uygulanmayan ülkelere doğru bir ikame olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
To manage the COVID-19 pandemic, countries took different economic measures in 2020. During the initial phase of the pandemic, Türkiye introduced additional custom duties for a range of product groups. Additional custom duties (ACD) were enforced for 5,220 products out of 18,876 different products. In this study, the effect of additional custom duty rates on Türkiye's imports was investigated. These additional duties were in place till the end of 2020. By this regulation, only 6.9% of total imports were covered at value basis. The additional custom duties are not implemented in trade with European Union (EU) and Free Trade Agreement (FTA) countries, which are Türkiye's major trading partners of Türkiye. But other countries such as China was not exempt. This way of implementation of the ACDs allows us to employ difference in differences (DID) approach. We found a significant impact of the ACDs on Türkiye's imports which especially shows that it caused substitution towards countries with no additional customs duties.