COVID-19 pandemisi sürecinde çalışan sağlık çalışanlarının iş doyumu düzeyleri ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of job statisfaction levels of healthcare professionals and related factors who are working during COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 785003
  2. Yazar: HEDİYE BABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM ERCÜMENT BEYHUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışma, Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) pandemisi sürecinde Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanlarında iş doyum düzeyini ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Dünya ülkelerinin neredeyse tamamı, yaklaşık 3 yıldır Koronavirüs (CoV) pandemisiyle mücadele etmektedir. CoV pandemisi, insanlık toplumunu ve çalışma hayatını birçok olumsuz yönden etkilemiştir. Araştırmaya başladığımız dönemde pandeminin hızla yayılmasını önlemek için sokağa çıkma yasağı, yurt dışı ve şehirlerarası yolculuklar yasağı, eğitim hayatına ara verilmesi, toplumun hızla aşılanmasının sağlanması gibi birçok önlemler alınmıştır. Özellikle pandeminin ağır şartlarında çalışmak zorunda olan sağlık çalışanlarında, bu sürecin daha iyi yönetilmesi ve başka bir pandemi durumunda rehberlik olması açısından iş doyumunun sağlanması ve artırılması büyük önem arz etmektedir. Araştırmanın verileri, çevrimiçi anket yoluyla toplanan anket“Kişisel Bilgi Formu”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve“İsveç İş Yükü-İş Kontrol-Sosyal Destek Ölçeği”olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır. Araştırmaya, Mart-Nisan 2021 tarihleri arasında Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Devlet Hastanesi'nde çalışan 241 sağlık çalışanı katılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının iş doyumu puan ortalamaları (64.3±20.5) bulunmuş ve erkeklerin, ortaöğretim mezunlarının, hekimlerin, mesleğine ve işine bağlı olanların, sürekli gündüz çalışanların, mesleğini başkalarına önerenlerin, mesleğini kendi isteyerek seçenlerin, kurumdaki birimde uzmanlık/eğitim alanına uygun olduğu için çalışmaya başlayanların, kadrolu çalışanların, mesleğini geliştirmek için faaaliyette bulunanların, kurum tarafından eğitim alanların ve kurum tarafından KKE ihtiyacının karşılanmasını yeterli bulanların iş doyumları daha yüksek tespit edilmiştir. Sağlık çalışanlarında iş doyumunun sağlanması hasta bakım kalitesinin artması, kurumun ve sağlık sektörünün işleyişinde de devamlılığının sağlanması açısından pandemi döneminde eğitim ve KKE ihtiyacının karşılanması, çalışanların bulaş riskini azaltmak amacıyla dönüşümlü molalar verdirerek ve çalışma alanlarının değiştirilerek çalıştırılması ve vardiya sisteminin düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which has been done in the process of coronavirus diseases 2019 COVID-19 pandemic, Op. Dr. Ergun Özdemir Görele Working at Görele State Hospital, work-related things have been done in healthcare. It has been fighting the coronavirus (CoV) pandemic for about 3 years, as much as the whole world. The CoV pandemic has had a negative impact on its administration and a study. To do a thorough research on our research on research, to plan comprehensively, about a comprehensive trip, to do research about education, can be thought of comprehensively in relation to the vaccine. Especially in health, which is to work in the hospitality of the pandemic, it is of great importance that this pan is better and another thing is our liking, improving job satisfaction The data of the research consists of 3 parts, namely the questionnaire“Personal Information Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Swedish Workload-Job Control-Social Support Scale”, collected through an online survey. Between March-April 2021, Op. Dr. 241 healthcare professionals working at Ergun Özdemir Görele State Hospital participated. As a result of the research, job satisfaction score averages of health workers (64.3±20.5) were found and it was found that men, secondary school graduates, physicians, those who are committed to their profession and work, those who work constantly during the day, those who recommend their profession to others, those who choose their profession voluntarily, those who choose their profession in the unit in the institution. Those who start working because it is suitable for the field of education, permanent employees, those who take action to improve their profession, those who receive training by the institution and those who find it sufficient to meet the need for PPE by the institution. In order to ensure job satisfaction in healthcare workers, increase the quality of patient care, and ensure continuity in the functioning of the institution and the health sector, it is of great importance to meet the need for training and PPE during the pandemic period, to provide employees with alternate breaks and to change their working areas, and to regulate the shift system in order to reduce the risk of contamination.