شرح قصيدة البردة للإمام أحمد بن محمَّد بن أبي بكر بن محمَّد الشيرازي -كان حيًّا 809ه- دراسةً وتحقيقاً.
İmam Ahmed bin Muhammed b. Ebî Bekir b. Muhammed eş-Şîrâzî'nin (H. 809) şerhi araştırma ve tahkik
  1. Tez No: 785028
  2. Yazar: INTİSAR JALAL RASHİD TABANH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
H. 809 yılında hayatta olan Şeyh Ahmed bin Muhammed bin Ebu Bekir bin Muhammed eş-Şîrâzî'nin (H. 809 yılında hayatta olan Şeyh) Kaside-i Bürde ile müsemma olan ve İmam El-Bûsirî'nin yazdığı“el-Kavâkibi'd-Düriyye”üzerine yapılan en değerli şerhlerdendir. Şarihin her iki kasidenin de kolay anlaşılabilir olması için kapalı olan lafızlarının detaylandırmadan çözdüğü muhtasar bir şerhtir. Bu çalışma önemini öncelikle söz konusu kasidenin şöhretinden alır. Yanı sıra hem halk hem seçkin kişilerce hüsnü Kabul görmüştür. Araştırmacı, çalışmasında eş-Şîrâzî'nin hayatı ve ilmi şahsiyetini araştırırken betimleyici-tarihsel bir yaklaşım izlemiştir. İnceleme bölümünde; metnin harekelenmesi, nüshaların karşılaştırılması, sözlerin ilgili kişilere nispeti, meselelerin çıkarılması ve belgelenmesi hususunda ise yorum ve analize dayalı bilimsel yaklaşım kullanmıştır. Bu çalışmada ulaşılan en belirgin sonuçlar şunlardır: Lafızların kolaylığı ve ifadelerin düzgün olmasının yanı sıra müellifin bütün lafızları, terkipleri ve söz sanatlarını kasideye olan büyük hayranlığını gizlemeden, mükemmel bir üslupla açıklamaya özen göstermesi eş-Şîrâzî'nin kitabının en ayırt edici özelliğidir. Bazı manalar için Kur'an ve sünnetten delil getirdiği gibi kasidedeki kelimelerin çoğunu el-Cevherî'nin“Tâcü'l-Luga”ve“Sihahü'l-Arabiyye”; el-Natnezî'nin“Düsturu'l-Lugati'l-Arabiyyeti”adlı eserlerinden istifade ederek açıklamıştır. Ayrıca, özellikle nahvî yorumlar için es-Sibeveyhî ve el-Ferrâ'dan çokça alıntılar yapmıştır. Kaside-i Bürde'de geçen bazı manevi ve psikolojik anlamlar için özet açıklamalar eklemiştir. Bu durum onun şerhine nahvî ve belagî yönden de büyük bir ilmî değer kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
The commentary of Sheikh Ahmed bin Muhammad bin Abi Bakr bin Muhammad Al-Shirazi - who was alive in 809 AH - of the Burda poem called“Al-Kawakeb Al-Duriya”by Imam Al-Busiri is considered as one of the most valuable explanations. It is a brief explanation in which the author analyzed the words of the poem without elaboration, in order to facilitate understanding it. The importance of this study comes from the popularity of the poem and its good reception by the general public and specialists. The study followed the historical descriptive approach when reveiwing the biographical and scholarly biographies of Sheikh Shirazi, and the scientific method used in the investigation and commentary on the book: such as writing the text, justify the text with diacritics, comparing the copies, attributing the sayings, and extracting the issues and documenting them. The most important conclusion of the study was as follows: Al-Shirazi's book is characterized by the ease of its utterance, Fluency of its phrases, and the author care of explaining every word, composition, and analogy in a manner that does not hide his great admiration for the poem. He also cited some meanings from the Qur'an and Sunnah, and explained most of its vocabulary from Taj Al-Lughah and Sahih Al-Arabiyyah by Al-Jawhari, and the Dustour of the Arabic Language by Al-Ntanzi. He frequently mentioned the opinions of Sibawayh, and Al-Farra in his grammatical comments, also he added brief explanations of some of the spiritual and psychological meanings of Al-Burdah poem, which gave his explanation an extra scientific value over its grammatical and rhetorical one.