Tezin başlığı: Tâhâ suresi özelinde Meydânî'nin tefsirinde eğitici ve irşad edici değerler analitik bir araştırma
القيم التربوية والإرشادية في سورة طه من خلال تفسير الميداني: دراسة تحليلية
  1. Tez No: 822838
  2. Yazar: AHMED ABDULJABBAR ABBAS AL MAFRACHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Abdurrahman Habenneke el-Meydânî ed-Dımeşkî'nin (ö. 2004) çağdaş düşünce tefsirlerinin en önemlilerinden biri olarak kabul edilen Meâricü'l-fikr ve dekâikü't-tedebbür isimli eserinde kullandığı eğitici ve irşad edici değerleri tespit ve analiz etmeyi amaçlamaktadır. Eserde daha önceden yazdığı başka bir kitapta tespit ettiği usule bağlı kalmış, tefsirini bu esaslara göre yapmış, Kur'ân'ın bütün surelerindeki eğitici ve irşad edici değerleri tespit etmeye gayret etmiştir. Eser insanlar için hidayet ve terbiye kaynağı olarak tarif edilebilir. Fakat Tâhâ suresinde örneklerin bolca bulunması sebebiyle araştırma bu sure ile sınırlandırılmıştır. Şeyh Meydânî'nin şahsi ve ilmi hayatı yazılırken betimleyici analitik tarihse metot kullanılmıştır. Esma- sıfat, iman-tefekkür, insan psikolojisi ve Kur'an-ı Kerim'in kendine has eğitici üslubuyla ele aldığı terğîb-terhîbden bahseden ayetlerdeki eğitici, irşad edici değerlerin tespiti ve sıralanmasında betimleyici analitik yöntem tercih edilmiştir. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Tâhâ suresindeki eğitici değerler, Kur'ânî eda yollarının yardım ettiği çeşitli şekillerdedir. Kıssalar, eğitici ve irşad edici prensipleri yerleştirmek için kullanılan yöntemlerin en meşhurlarındandır. Musa, Âdem ve Sâmirî kıssaları bu üsluba örnek olarak verilebilir. Müfessir, Kur'ân'ın farklı kıraatlerle nâzil olmasından hareketle lafızlardan farklı manaları çıkaran eşsiz bir üslup kullanmıştır. Esmâ-i hüsnâ ve ilahi sıfatlarda eğitici dersler vardır. Esmâ ve sıfatla ilgili klasik kitaplar meseleye akâid açısından yaklaştığı için onların bu yönüne değinmemiştir. Düşüncesel tefsir ise bu manaları bulmayı amaçlamaktadır. Kâinatın yaratılışı surenin en bariz konularındandır. Şeyh Meydânî Tâhâ suresindeki eğitici değer ve manaların tespitinde birçok ilim dalına dayanmıştır. Bu durum tefsire sağlam ilmi bir değer katmıştır. Sonra Kitabullah'ı okuyanlar indinde düşünce değerini yüceltme konusu üzerinde durulmuştur. Çünkü bu Kur'ân'ı okuruna eğitim, inanç, ahlaki ve diğer anlam sellerinin kapısını aralar.
Özet (Çeviri)
This study aimed to extract and study the educational and guiding values from the interpretation of the Damascene Sheikh Abd al-Rahman Hasan Habankah al-Maidani (d. 2004 AD), in his book:“Maarij al-Fikr wa Daqaiq al-Tadabbur”, which is considered one of the most famous modern reflective interpretations, in which it relied on rules established in the book preceded him, and followed it in his interpretation, The educational and guiding values are evident in all the surahs of the Holy Qur'an, as it is a book of guidance, education and building for man, but they are prominent and powerful in the blessed Surah Taha, and for this reason the scope of the research is limited to this surah only. The study followed the historical descriptive approach when reviewing the biographical and scientific biography of Sheikh Al-Maidani, and the analytical descriptive approach when extrapolating and analyzing the educational and guiding values in the verses that talk about God's names and attributes and about faith and contemplation, and the verses that talk about the human soul, and in the verses that contain encouragement and intimidation in a Qur'anic style unique educational, Among the results of the study: The educational values in Surat Taha took many forms, which were helped by the methods of Quranic performance in confirming them. The stories came from the most famous of these methods for establishing the educational and guiding values, such as the story of Moses PBUH and Adam PBUHand the story of al- Samiri. Because the remembrance was revealed with multiple readings, the author of the interpretation revealed to us a method of increasing and confirming the meanings, and that in the beautiful names and divine attributes there are educational lessons that were not touched by books explaining the names and attributes. Because it mostly went to doctrinal issues, while the contemplative interpretation tried to reach those meanings, and that human formation was one of the most topics of the surah. The Sheikh Al-Maidani used many sciences in referring to the values and meanings of contemplation in Surat Taha, and this gave his interpretation a scientific value, then the study concluded that it is necessary to contemplate the Qur'an, this reveals to the reader important educational, faith and moral meanings.