الــرَّمــزُ في أدب فـاروق جُــويدة
Farouk Gouida edebiyatındaki sembol
- Tez No: 785032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüzdeki modern Arap edebiyatı ile Arap şiirinin modernliğinin gelişiminin, şairin veya edebiyatçının katı biçimsel kısıtlamalara karşı isyanında olmadığı, ancakfikrini somutlaştırarak İçindeki yaşadıklarını ifade etmek için onunla birleştiği sembollere dönüşmesinde yattığı ortaya çıkmıştır. Çoğu zaman halkın dili ya da tabiri caizse sıradan dil, şairin ya da edebiyatçının karşılaştıkları düzeye yükselemediği için sıradan dilin ve ona bağlı anlaşılır sembollerinin ötesine geçerek daha derin ve net bir başka sembolik dili kullanmayı ihtiyaç duyar ki sıradan dili yeniden oluşturarak zamanının acılarına yönelik daha alakalı ve duyarlı hale getirir. Şair Farouk Gouida'nın istediği kavramlar çıkarmak üzere doğal, tarihi, mitolojik ve dini semboller aramıştır. Farouk Gouida'nın şiirleri ve tiyatro oyunlarında olduğu gibi daha önce alışılmadık yeni çağrışımlar yaratarak okuyucunun beklenti ufkunu genişleten sembol renkleriyle doludur ki yazdığı edebi metinleri verimli, erdemli fikirlerle varlıklı olmuştur.
Özet (Çeviri)
It has been revealed that the development of modern Arabic literature and the modernity of Arabic poetry today lies not in the poet's or the literary man's revolt against strict formal restrictions, but in his transformation into symbols that embody his idea and combine with it to express his inner experiences. Most of the time, the language of the people, or ordinary language, so to speak, cannot rise to the level that the poet or man of letters encounters, so it needs to go beyond the ordinary language and its understandable symbols and use another, deeper and clearer symbolic language, so that by recreating the ordinary language, it is more relevant and relevant to the sufferings of its time. makes it sensitive. The poet Farouk searched for natural, historical, mythological and religious symbols to create concepts that Gouida wanted. As with Farouk Gouida's poems and plays, he is full of symbol colors that expand the reader's horizon of expectation by creating new connotations that are unusual before, so that his literary texts have been rich with fruitful, virtuous ideas.