حاشية جمال الدين اسحاق بن محمد القرماني على تفسير البيضاوي(ت٩٣٣هـ) ( من أول سورة الروم إلى نهاية سورة السجدة ) دراسةً وتحقيقا
Cemâleddin Ishak b. Muhammed el-Karamânî'nin Beydâvî Haşiyesi (Al-Rum Suresinden Al-Secde Suresine kadar): İnceleme ve tahkîk
- Tez No: 785033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırma, Cemali Halifesi ile ünlü alim İshak el-Karmani'nin Kadı-ı Beydavi'nin Al-Rum ve Lokman ve Secde üç sûresine tefsiri üzerine bir dipnot olan değerli bir ilmî tesiri ele almaktadır. Osmanlı dönemi âlimlerinin eserlerindendir.İfadesine dair gramerdeki sözlerin yanı sıra anlam ilmine ve bağlamın etkisine, sunum, gecikme, tanım ve inkardaki retorik önemine ve diğer incelemelere değinmiştir. çeşitli kaynaklarına, bilgisinin çeşitliliğine ve açıklayıcı sözlerin zenginliğine dayanmaktadır. Araştırmacı, paragrafların tam numaralandırılmasına ve bölünmesine özen göstermenin yanı sıra Kuran ayetlerini, hadisleri, açıklayıcı, dilsel ve belagatli sözleri çıkarmak, bayrakları tercüme etmek, İslami mekanları tanımlamak gibi metne hizmet etmek için elinden geleni yaptı. Terimler, mezhepler ve mezhepler ve gerektiğinde metin üzerinde, belirsiz olanı açıklığa kavuşturmak için yorumda bulundu, böylece metin en güzel resimde görünecek, Hamd olsun alemlerin Rabbi Allah'a
Özet (Çeviri)
This research deals with a scholarly influence, which is a footnote on the commentary of the Jamali Caliph and the famous scholar Ishak al-Karmani's commentary on the three surahs of Al-Rum and Luqman and As-Sajdah by Kadı-ı Beydavi. It is one of the works of the scholars of the Ottoman period. In addition to the words in the grammar about its expression, it touched on the science of meaning and the effect of the context, the rhetorical importance in presentation, delay, definition and denial, and other studies. It is based on a variety of sources, diversity of knowledge and richness of explanatory words. The researcher did his best to serve the text, such as extracting Qur'anic verses, hadiths, explanatory, linguistic and eloquent words, translating flags, describing Islamic places, as well as paying attention to the exact numbering and division of paragraphs. Terms, sects and sects and commented on the text when necessary to clarify the ambiguous so that the text will appear in the most beautiful picture, Praise be to Allah, Lord of the worlds .