Characterization of sterol delta 7 reductase gene involved in phytosterol biosynthesis of olive
Zeytin'de (Olea europaea L.) fitosterol biyosentezine katılan sterol delta 7 reduktaz geninin tanımlanması
  1. Tez No: 785036
  2. Yazar: REŞAT EŞİYOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MELİH TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomoleküler Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Zeytin (Olea Europaea L.) bitkisi ülkemiz ve dünya için önemli bir tarım ürünüdür. Akdeniz bölgesinden başlayarak Ege, Marmara ve Güney Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bir bitkidir. Zeytin yağının içerisinde bulunan vitaminler, antioksidan ve diğer maddelerden dolayı insan sağlında, kozmetik ve tıbbı alanda kullanılan önemli bir üründür. Zeytin yağında bitkisel yağ olarak adlandırılan fitosteroller bulunmaktadır. İçermiş olduğu vitaminler ve diğer maddelerden dolayı kalp damar hastalıklarına, kolesterol ve Alzheimer gibi çeşitli hastalıklara karşı kullanıldığında olumlu yönde etkileri olduğu bilimsel araştırmalar ile ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada, fitosterol biyosentezinden görev alan önemli bir görevi olan Sterol Delta 7 redüktaz (OeDWF5) genin sekiz farklı evresinde toplanılan zeytin meyvelerindeki gen anlatımı Real-Time PCR ile incelenmiştir. Çalışmada, OeDWF5 genin en fazla beşinci evresindeki Gemlik çeşidinde ve Memecik çeşidin de ifade edildiği ortaya çıkmıştır. OeDWF5 geni altıncı evrede ise sırasıyla Ayvalık, Gökçeada, Memecik ve Gemlik çeşitlerinde ifade edilmiştir. Diğer dönemlerden elde edilen verilere göre, gen anlatımları istatiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Olive (Olea europaea L.) is an important agricultural product for Türkiye and the world. Olive is a plant native to the Mediterranean regions that are grown in the Aegean, Marmara, and Southern Anatolia regions in Türkiye. Since olive oil contains vitamins, antioxidants, and other substances, olive is a vital plant used in cosmetics and medicine for human health. The phytosterol are one of the important components of vegetable oil. Because of the vitamins and other substances, olive oil contains, some scientific research has shown that it has positive effects when used against various diseases such as cardiovascular disease, cholesterol, and Alzheimer's. In this study, gene expression of the Sterol Delta 7 Reductase (OeDWF5) gene, an essential gene involved in phytosterol biosynthesis, was examined using Real-Time PCR from data obtained from olive fruits collected at eight different ripening stages. According to the results, a high level of expression of the OeDWF5 gene was in Gemlik and then Memecik cultivars among the cultivars in the fifth period. According to the data obtained in all cultivars, the expression level of the OeDWF5 gene was high in the Ayvalık, Gökçeada, Memecik and Gemlik varieties, respectively. There was no significant statistical difference in gene expression based on information at later ripening periods.