تفسير المصري شمس الدين محمد بن أحمد الشافعي)ت٦٩٨ىـ(ُلسور تي )طو واألنبياء(
Surem için Şemseddin Muhammed İbn Ahmed El-Şafii'nin (H. 896'dan sonra öldü) Misir yorumu: (Taha ve peygamberler)
  1. Tez No: 785040
  2. Yazar: MEJBEL SARHAN HÜSSEİN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdulsalam Yousuf Essa Al-Yagoob
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, çalışma ve araştırm yönünden Arap mirasını ele almaktadır, 9. Ve 10. Yüzyılının alimlerinden olan Şemseddin Muhammed el-Mesri'nin (ölüm : 896 Hicri sonrası) tefsiri en önemli tefsirlerdendir.Yazar, yaklaşımında yukarıda bahsedilen tefsir yöntemiyle tefsir yöntemini izlemiştir, ek olarak düşünce ile tefsir, ama daha çok birinci yöntem kullanılmaktadır, bu tefsirin özelliği Kuran Kerim mucizeleri konusuna önem vermektir. O dönemin insanlarının ansiklopedik kültürünü gösteren bilişsel çeşitliliğin yanı sıra bir çok bilim içermektedir, en belirgin eleştireceğimiz konu ise Kurtubi'ye atıfta bulunmadan alıntılar almak, ayrıca kalbi etkileyen güzellikler çıkaran Mısırlıyı da bulabilirsiniz, El-Masri, Taha Suresi ve Enbiyaa süresinde geçen nezaket ve fıkraların birçoğundan bahsetmiştir, tüm bunlar yazarın kültürünü ve tefsirdeki yerini göstermektedir, Mısırlının yorumu, ayetlerin açıklanmasında sarf konuların sunumunu içeriyordu, tefsiri belaget açıklamaları ile desteklemiştir, Ayrıca kelimelerin açıklamaları ve sözlük anlamlarıyla da ilgilenmiştir, El-Masrî, yalnızca sözlük anlambilimini açıklamakla yetinmemiştir, aynı zamanda sözcüklerin bağlamlarına göre anlamsal farklılıklarını da genişletmiştir.
Özet (Çeviri)
“The present study deals with the Arab heritage in terms of study and research”. The commentary of Şemseddin Muhammed el-Mesri (death: 896 Hijri),“one of the scholars of the 9th and 10th centuries, is one of the most important commentaries”. The author followed the above-mentioned tafsir method and tafsir method in his approach, additionally tafsir with thought, but mostly the first method is used.“The peculiarity of the aforementioned tafsir is that it attaches great importance to the miracles of the Qur'an”.“In addition to the cognitive diversity that shows the encyclopedic culture of the people of that period, it also includes many branches of science”. Among the issues we will criticize, the most obvious one is getting quotes without referring to Qurtubi, and the Egyptian personality who creates beauties that affect the heart. In the study, many of the courtesies and jokes in Al- Masri, Surah Taha and Enbiyaa were mentioned.“All these show the culture of the author and his place in tafsir”.“The interpretation of the Egyptian figure included the presentation of the subjects expended in the explanation of the verses”. He supported his interpretation with rhetoric explanations. He was also interested in the explanations and dictionary meanings of words. Al-Masrî not only explained lexical semantics, but also expanded the semantic differences of words according to their contexts.