Propanolün bir dizel motorda aspir biyodizeli kullanımına etkilerinin deneysel olarak araştırılması
Investigation of the effects of biodiesel and penthanol (Amyl alcohol) utilization on an engine performance, combustion and exhaust emissions
- Tez No: 458068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz otomobil teknolojilerinde, özellikle dizel motorlu araçlarda hem performans hem de emisyon açısından faydalı olabilecek bir çok alternatif yakıt incelenmiştir. Aspir biyodizeli ve pentanol da belirli oranlarda karıştırılarak kullanılabilecek alternatif dizel yakıt türleridir. Bu çalışmada aspir biyodizeli ve pentanolün belirli oranlardaki karışımları ve direkt püskürtmeli bir dizel motorda kullanılması ile motor performansı ve emisyonlara etkileri incelenmiştir. Dizel motor 4 silindirli olup bir elektrik jeneratörüne güç vermek için kullanılmıştır. Belirli oranlarda karıştırılarak elde edilen dizel, biyodizel ve pentanol karışımlı yakıtların yanma sonucu elde edilen test sonuçları ile ticari motorinin test sonuçları karşılaştırılmıştır. Yapılan deneylerden elde edilen test sonuçlarına göre motor performansı, özgül yakıt tüketimi, silindir basıncı gibi etkenler bakımından karışım yakıtlar dizel ile karşılaştırıldığında ciddi bir değer farklılığı gözlemlenmemiştir.Yanma sonucu grafiklerine bakıldığında silindir basıncı, ısı salınım hızı kümülatif ısı salınımı, ortalama gaz sıcaklığı ve kütlesel yanma eğrilerinde yüke bağlı olarak tüm yakıt türleri için artışlar gözlemlenmiş olup grafik eğrileri genel olarak birbirini paralel olarak takip etmişlerdir. Ayrıca test sonuçlarına bakıldığında da egzoz emisyonları açısından ciddi bir farklılık olmamasına rağmen NOx emisyonlarında düşüşler ölçülmüştür. Bu çalışmada yanma deneyleri ve test sonuçlarına bakılarak aspir biyodizeli ve pentanol karışımlarının dizel yakıta belirli oranda karıştırılarak alternatif yakıt olarak kullanılabileceği görülmüştür.Ayrıca bu yakıtın kullanılabilmesi için dizel motorda ve püskürtme sistemi üzerinde herhangi bir değişiklik yapmaya gerek duyulmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's automotive technology, especially in diesel vehicle engines, many alternative fuels have been examined that can be useful both in terms of performance and emissions. In this study, the performance and emission effects on a direct injection engine were investigated by using an alternative fuel, which is generated by mixed of safflower biodiesel and penthanol at certain ratios. The diesel engine that has 4 cylinders, was used to power an electric generator. Achieved combustion test results in diesel, biodiesel and penthanol mixed fuels at specific ratios were compared with obtained test results in pure diesel. According to the test results obtained from the tests performed, it is seen that there is no significant value difference when compared to diesel fuel with mixed fuels in terms of engine performance, specific fuel consumption and cylinder pressures. When the burnout graphs are taken into account, an increase on curves of the cylinder pressure, the heat release rate, the cumulative heat release, the average gas temperature and the mass combustion were observed for all types of fuels.There was also a decrease in NOx emissions, although there was no significant difference in terms of exhaust emissions. According to these combustion tests and obtained test results, it can be seen that the mixtures of safflower biodiesel and penthanol can be used as alternative fuel by mixing them to diesel fuel. In addition, there is no need to make any changes to the diesel engine and the spray system in order to use this fuel.