Determinants of consumer impulse buying behavior in Facebook commerce
Facebook ticaretinde tüketici dürtüsü satın alma davranışının belirleyicileri
  1. Tez No: 793974
  2. Yazar: TANNASSİA LUCRASHİA TATTYANA TAKAWIRA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANYERİ USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Market Business News, 2015'te belirtildiği gibi, Facebook'ta elektronik ticaret için öngörülen gelir 2016'da 27,6 milyardı. Bu rakamlara rağmen, özellikle Facebook ticaretiyle ilgili olarak materyalizmi ve onun kredi kartı kullanarak anlık satın alma ile ilişkisini inceleyen çok fazla çalışma yapılmadı. Ek olarak, benlik saygısı ve anlık satın alma ve kredi kartı kullanımı üzerindeki etkisi, cinsiyet ve kredi kartı kullanarak anlık satın alma üzerindeki etkisi ve kredi kartı kullanmanın anlık satın alma davranışı üzerindeki etkisi. Anlık satın almayı etkileyen faktörler hakkında hipotezler geliştirmek için yapısal eşitlik modellemesi kullanıldı. Araştırma, bu tür edatları test etmek için akış teorisinden yararlandı: benlik saygısı ve materyalizm bağımsız değişkenler olarak yer aldı, kredi kartı kullanımı aracı bir rol oynadı, cinsiyet ılımlı bir rol oynadı ve anlık satın alma bağımlı bir değişken olarak temsil edildi. Survey Monkey üzerinde oluşturulan ve yazarın WhatsApp, Instagram, Twitter ve Facebook gibi çeşitli sosyal platformları aracılığıyla dağıtılan bir anket kullanılarak 325 üniversite öğrencisinden veri toplanarak bir anket yapılmıştır. Anket, beş sosyodemografik bilgi, Rosenberg'in benlik saygısı ölçeği, Richins ve Dawson'ın materyalizm ölçeği, kredi kartlarının yanlış kullanımı: Roberts ve Jones'un ölçeğinden oluşuyordu. Son olarak, Verplanken ve Herabadi anlık satın alma eğilimi ölçeği. Sonuçlar, benlik saygısının ne kredi kartı kullanımını ne de anlık satın almayı önemsiz bir şekilde etkilediğini gösterdi. İkincisi, bu materyalizmin kredi kartı kullanımı ve anlık satın alma üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Üçüncüsü, kredi kartı kullanımı, anlık satın almayı önemli ölçüde etkiler, ancak ne benlik saygısı ile anlık satın alma davranışı arasındaki ilişkide ne de materyalizm ve anlık satın alma davranışı arasındaki ilişkide önemli bir aracı değildir. Son olarak, cinsiyetin ne materyalizm ile anlık satın alma arasındaki ilişkide ne de benlik saygısı ile anlık satın alma arasındaki ilişkide önemsiz bir moderatör olarak ele alınması. Çalışmanın çıkarımları, teoriye eklenerek ve daha fazla araştırma ihtiyacını teşvik ederken, yöneticilerin materyalizm ve özgüven gibi karakter özelliklerinden yararlanarak daha iyi iş geliri ve karı sağlayarak daha iyi pazarlama stratejileri oluşturmak için bu sonuçları kullanmalarına izin vererek önemli olduğunu kanıtladı. .
Özet (Çeviri)
The projected revenue for electronic commerce on Facebook was 27.6 billion in 2016 as stated by Market Business News, 2015. Despite these figures, not many studies have been done specifically pertaining to Facebook commerce whilst scrutinizing materialism and its relationship with impulse buying using credit cards. In addition, self-esteem and its impact on impulse buying and credit card use, gender and its effect on impulse buying using credit cards and the impact of using credit cards on impulse purchase behavior. Structural equation modelling was used to develop hypotheses about the factors that influence impulse buying. The research made use of the flow theory to test such prepositions were self-esteem and materialism stood as independent variables, the usage of credit cards took a mediating role while gender played a moderating role and impulse buying was represented as a dependent variable. A survey was done collecting data from 325 university students using a questionnaire created on Survey Monkey and distributed through the author's various social platforms, namely WhatsApp, Instagram, Twitter and Facebook. The questionnaire comprised of five socio demographics, the self-esteem scale by Rosenberg, the scale of materialism by Richins and Dawson, the mis usage of credit cards: a scale by Roberts and Jones. Lastly, the Verplanken and Herabadi impulse buying tendency scale. The results showed that self-esteem insignificantly affects neither credit card usage nor impulse buying. Secondly, that materialism has no significant impact on credit card use and impulse buying. Thirdly, credit card use significantly affects impulse buying but is neither a significant mediator in the association between self-esteem and impulse purchase behavior nor materialism and impulse purchase behavior. Lastly, addressing gender as being an insignificant moderator to neither the relationship between materialism and impulse buying nor the association between self-esteem and impulse buying. The implications of the study proved significant by adding on to theory and instigating the need for further research whilst allowing managers to use these results to form better marketing strategies through exploitation of such character traits as materialism and self-esteem leading to better business revenue and profits.