Hemşehri dernekleri üzerine sosyopolitik bir araştırma: Beykoz örneği
A sociopolitic research on hometown associations: The case of Beykoz
  1. Tez No: 785082
  2. Yazar: ESEN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENES KABAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada Beykoz'da faaliyet gösteren hemşehri dernekleri sosyopolitik açıdan incelenmektedir. Çalışmanın amacı, kentleşme ve kentlileşme sürecinin bir parçası olan hemşehri derneklerinin Beykoz örneğinde değişen dinamiklerini keşfetmektir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışmada 22 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bireylerin siyasal davranışlarını analiz etmek için kullanılan siyasal kültür ve siyasal katılım kavramları tanıtılmış, ayrıca araştırmanın odağında yer alan hemşehri derneklerinin Türkiye'deki sosyal bilim literatüründe nasıl ele alındığından ve siyasal alan ile kurduğu ilişkiden bahsedilmiştir. İkinci bölümde saha çalışmasının yapıldığı Beykoz; hem tarihî, coğrafi ve demografik bilgiler hem de katılımcıların algı ve deneyimleri ekseninde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise yapılan saha araştırmasından elde edilen bulgular kavramsal çerçeve bağlamında analiz edilmiştir. Araştırmada, Beykoz örneğinde hemşehri derneklerinin, üstlendikleri farklı rollerle“tampon mekanizma”işlevinden sıyrılarak kentlileşme sürecini destekleyen ve bireylerin siyasal alanda faaliyet göstermesine imkân veren kurumlar olarak var olmaya devam ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study analyzed hometown associations in Beykoz from a sociopolitical perspective. It is aimed to explore changing dynamics in hometown associations, which are an important part of the urbanization process. By utilizing the qualitative research method, 22 participants were interviewed thoroughly. In the first part of the thesis, the concepts of political culture and political participation, that are used to analyze the political behavior of individuals, are introduced. Then, how hometown associations, which are the interest of the present research, are handled in the literature of social science in Turkey and their relationship with the politics are examined. In the following part, Beykoz was handled in the context of historical, geographical and demographic data and based on the perceptions and experiences of the participants. In the last part of the study, results of the field research are analyzed based on conceptual framework. In conclusion, it has been determined that, hometown associations in the Beykoz example take their place as institutions that support the urbanization process and allow individuals to operate in the political arena by getting rid of the role of“tampon mechanism”with the different roles they undertake.