Toplu iş sözleşmesinin taraflarca değiştirilmesi
Alteration of collective agreement by the parties
- Tez No: 785091
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Toplu iş sözleşmeleri akdedildikten sonra değiştirilebilmektedir. Toplu iş sözleşmesinin tarafları değişiklik yapma yetkisine sahiptir. Genelde ekonomik gelişmeler değişikliklere sebep olmaktadır. Bu değişiklikler doğmuş haklara müdahale etmemek şartıyla işçilerin lehine veya aleyhine olabilir. Değişiklikler toplu iş sözleşmesinin eki olarak değerlendirilir. Değişiklikler yeni bir toplu iş sözleşmesi olarak kabul edilmeyeceği için bu konudaki uyuşmazlıklarda grev ve lokavt yoluna başvurulamaz. Bu tezde ilk olarak, toplu iş sözleşmesinin taraflarca değiştirilmesinin özellikleri incelenmiştir. İkinci olarak, özellik arz eden bazı durumlarla birlikte toplu iş sözleşmesinde değişiklik yapma yetkisi değerlendirilmiştir. Son olarak, toplu iş sözleşmesinde taraflarca yapılacak değişikliğin içeriği ve sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Collective agreements can be altered after they are concluded. The contracting parties have the authority to make those alterations. In general, economic developments require such alterations. These alterations can be either in favor of or against the employees, provided that they do not interfere with the acquired rights. Alterations are considered as the annex to the collective agreement. Since the alterations are not accepted as a new collective agreement, strikes and lockouts cannot be resorted to in disputes concerning such alterations. The characteristics of the alteration of the collective agreement by the parties are first analyzed in this thesis. Secondly, the authority to alter the collective agreement is evaluated together with several special cases. Lastly, the content and consequences of the alterations made by the parties in the collective agreement are elaborated.