Annelerin sosyal medya kullanımının emzirme öz-yeterliliğine ve ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmeye etkisi
The effect of mothers' use of social media on breastfeeding self-efficacy and only breastfeeding in the first 6 months
- Tez No: 785095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma annelerin sosyal medya kullanımının emzirme öz-yeterliliğine ve ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmeye etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Bu araştırma kesitsel desende yapıldı. Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan bir ilin İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 11 aile sağlığı merkezinde Haziran 2021-Mart 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemini aile sağlığı merkezlerine başvuran 6 aylık bebeği olan 120 anne oluşturdu ve amaçlı örnekleme yöntemi kullanıldı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Ölçeği”,“Postpartum Emzirme Öz-Yeterlilik Ölçeği Kısa Form”kullanılarak toplandı. Veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklem t Testi, One Way Anova Analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Tamhane Post Hoc, Pearson Momentler Çarpım Analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a cross-sectional design. It was conducted between June 2021 and March 2022 in 11 family health centers affiliated to the Provincial Health Directorate of a province in the northeast of Turkey. The sample of the study consisted of 120 mothers with a 6-month-old baby who applied to family health centers and purposive sampling method was used. The data were collected using the“Descriptive Information Form”,“The Scale for Uses of Social Networks”,“Postpartum Breastfeeding Self-Efficacy Scale Short Form”. Data were analyzed using SPSS 24.0 package program. Descriptive statistics, Independent Sample t Test, One Way Anova Analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Tamhane Post Hoc, Pearson Product Moments Analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data. There is a statistically positive, moderate, advanced level between the mother's total score of 'Purposes of Use of Social Networks' and the sub-dimension averages of research, cooperation, communication, maintaining communication, sharing content, entertainment and the mother's total score of 'Breastfeeding Self-Efficacy'.