Sıvı metal ve alaşımların yapısal özellikleri
Liquid metals and allows structures and properties
- Tez No: 78511
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Katıların yapılan serbest elektron modeli ile tamamıyla anlaşılır hale getirilmiştir. Metaller erime sıcaklığına getirildiğinde sıvı metaller elde edilir, bu durumda sıvı metallerin yapılan değişmektedir. Bir çok araştırmacı sıvı metallerin veya alaşımların yapılarını belirlemek amacıyla bir çok teori üretmişler ve deneysel çalışma yapmışlardır. Percus-Yevick, Born-Green ve Hypernetted- Chain sıvı metallerin çift dağılım fonksiyonu g(r), yapı faktörü S(Q) ve çift potansiyelnin belirlenmesi için teoriler üretmişlerdir. Bu teorilerden hareketle elde edilen g(r), S(Q) ve (r) gibi sıvı metallerin fiziksel büyüklükleri belirlenmiştir. Teorik olarak elde edilen bu fiziksel büyüklükler ile deneysel yöntemler(Nötron difraksiyonu, X-ışınlan difraksiyon yöntemleri) kullanılarak elde edilen bu fiziksel büyüklükler, sıcaklık ve materyal türü gibi parametrelere bağlı olarak uyum içinde olmuştur baz ı durumlarda da uyumsuzluk olmuştur. Bu çalışmada sıvı metallerle ilgili yapılan teorik ve deneysel çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Structures of the solids are entirely indicated by means of free electron model. When metals are heated until melting temperature, liquid metals are obtained,so structures of the liquid metals change. Most researchers had produced several theories in order to define structure of the liquid metals or alloys and made experimental studies. Percus-Yevick, Born-Green and Hypernetted- Chain had produced theories in order to determine pair distribution function of the liquids g(r), pair potential (r) and structure factor S(Q). Physical parameters of the liquid metals such as S(Q) and g(r) are determined by these theories. The physical parameters obtained by using the theories are corresponding to the parameters obtained by using experimental methods (Neutron diffraction, X-ray diffraction methods) according to the parameters such as temperature and sort of the material. In this study we investigated theoretical and experimental studies carried out for liquid metals.