Ultrases ile mermer blokların iç yapısının ve bazı fiziksel özelliklerinin tayini
Determination of some physical properties and inner structure of marbles with ultrasound
- Tez No: 78512
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Özet Bu çalışmada ultrases ile mermerlerin kalitesini belirlemede etken olan süreksizlikler incelenmiştir. Mermerlerde süreksizliği ultrases cihazının ürettiği boyuna ultrases dalgalarının mermerden geçiş süresindeki artmaya bağlı olarak belirleyebiliyoruz. Geçiş süresindeki artma, hızı küçültecektir. Bu da ölçüm alınan yerde süreksizlik olduğunu gösterecektir. Ayrıca süre farkından yola çıkarak, bu süreksizliğin boyutunu bulmaya çalıştık. Deneylerimizdeki ölçümleri, bulduğumuz boyut hesabına uyguladığımızda yaklaşık sonuçların elde edildiği gözlemlenmiştir. 111
Özet (Çeviri)
Summary In this study, the discontinuities which are effective on determination of quality of marbles by ultrasound measurements have been researched. We can determine the discontinuity in the marble based on the increase on the period of longitudinally ultrasound waves which are produced by ultrasonic tester passing through the marble. The increasing of the passing period will decrease the speed of ultrasound waves. And this will show that there is a discontinuity where the measurement is taken. Also we tried to find length of discontinuity by using time difference. When we applied our experimental results to calculation of length of discontinuity, it was observed that appropriate results were taken. IV