Ultrasonik spray pyrolysis tekniği ile farklı taban sıcaklıklarında elde edilen CdS filimlerinin bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 78510
  2. Yazar: VİLDAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
III ÖZET Ultrasonik spray pyrolysis tekniği kullanılarak, farklı taban sıcaklıklarında CdS filimleri elde edilmiştir. Taban sıcaklıkları 200-400 °C aralığında alınarak toplam dokuz adet CdS filimi elde edilmiştir. Elde edilen bu Alimlerin bazı fiziksel özellikleri artan taban sıcaklığına göre incelenmiştir. Filim kalınlıklarının 1,5-7,3 u.m arasında değiştiği ve artan taban sıcaklığına göre filim kalınlıklarında bir azalma olduğu görülmüştür. Elde edilen Alimlerin yasak enerji aralıklarının değerleri optik metod ile belirlenmiş ve 2,35-2,46 eV arasında değiştiği görülmüştür. CdS Alimlerinin akım-voltaj değerleri karanlıkta ölçülmüştür. Akım-voltaj karakteristiklerinden Alimlerin özdirenç değerlerinin 3,14.103 - 8,59.106 Q-cm arasında değiştiği gözlenmiştir. Sınırlandınlmış-uzay-yük akımı incelenmiştir. Sıcak-uç metodu kullanılarak CdS Alimlerinin elektriksel iletkenlik türlerinin n-tipi olduğu belirlenmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden elde edilen bütün CdS Alimlerinin kristal yapılarının hegzagonal olduğu görülmüştür. Filimlerin yüzey fotoğrafları SEM ile çekilmiş ve EDX spektrumlan alınmıştır. Sonuç olarak elde edilen CdS Alimlerinin bazı Aziksel özelliklerinin artan taban sıcaklığına göre değişim gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY CdS films were produced at different substrate temperatures by using ultrasonic spray pyrolysis technique. Nine CdS films were totally obtained between 200 - 400 °C substrate temperatures. Some physical properties of these films were investigated in accordance with increasing substrate temperature. It was observed that the thickness of CdS films changed between 1.5 - 7.3 \aa and decreased according to the increasing substrate temperature. The values of energy gaps of the films produced were found between 2.35 - 2.46 eV by using optical method. The current-voltage values of CdS films were measured in dark. It was seen that the resistivities of them altered between 3.14.103 - 8.59. 106 O.cm by using the current-voltage characteristics of these films. Space-charge-limited current was investigated. The type of the electrical conductivity of all films was determined to be n- type by using hot-probe method. The crystal systems of the films produced were determined as being hexagonal by means of x-ray spectra. The surface topography of them were obtained by SEM and EDX spectra were taken. Finally, it was determined that some physical properties of CdS films changed in related with increasing substrate temperature.