Indonesian novice EFL teachers' understanding ofand engagement in reflective practice: Anexploratory study
Endonezyalı deneyimsiz İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı öğrenme anlayışları ve uygulamarı: keşif çalışması
  1. Tez No: 785115
  2. Yazar: PELİN DERİNALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ANDRZEJ CIROCKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of York
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Yansıtıcı uygulama, sağladığı yararlar ve eğitimdeki rolü açısından bilimsel olarak büyük bir ilgi görmüştür. Birçok çalışma yansıtıcı uygulama kavramını farklı bağlamlarda ele almış olsa da, kavramın uygulayıcı öğretmenler arasında nasıl anlaşıldığını araştıran çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Yansıtıcı uygulamayı Endonezya bağlamında araştıran çalışmaların sayısı ise daha azdır. Bu nedenle bu çalışmada, Endonezyalı deneyimsiz İngilizce öğretmenlerinin, kavramı nasıl anladıkları ve nasıl uyguladıkları araştırılmıştır. Araştırmanın bağlamını Endonezya'nın Batı Java kentindeki iki şehir oluşturmuştur. Nitel keşfedici araştırma yaklaşımının benimsendiği çalışmada kolay örnekleme yöntemine başvurulmuş ve araştırmanın çalışma grubunu altı katılımcı oluşturmuştur. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, gözlem öncesi ve sonrası toplantılar, sınıf gözlemleri ve yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde NVivo 12 paket programından yararlanılmış ve tematik analiz yöntemi uygulanmıştır. Bulgular, katılımcıların yansıtıcı uygulamayı, kendilerini geliştirmek için bir geriye bakış etkinliği olarak kavramsallaştırdıklarını göstermiştir. Katılımcıların aynı zamanda; eylem öncesi yansıtma (RbA), eylem sırası yansıtma (RinA), eylem hakkında yansıtma (RonA) ve eylem için yansıtma (RfA) olmak üzere dört yansıtma biçimini uyguladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların birbirinden farklı bu yansıtma türlerini genellikle bir arada kullandıkları gözlemlenmiştir. Katılımcıların yansıtıcı uygulamalarının analizinde ise Farrell'in (2015) beş düzeyli (felsefe, ilkeler, teori, uygulama ve uygulama ötesi) çerçevesinden yararlanılmıştır. Böylece araştırmada; katılımcıların kişisel ve mesleki kimlikleri hakkındaki düşünceleri, eğitime yönelik algıladıkları roller, varsayımları, inanç ve anlayışları, kullandıkları ve kullandıklarını düşündükleri yaklaşımlar da sunulmuştur. Çalışmada ayrıca, katılımcıların öğretim programı hakkındaki düşünceleri, ders anlatma yöntemleri ve bunların eğitim politikalarına ve sosyokültürel konulara yansımaları araştırılmıştır. Araştırmanın bulguları, yansıtıcı uygulamada -özellikle geriye dönük yansıtma açısından- büyük ölçüde önceki çalışmaların sonuçlarıyla uyumlu olduğunu göstermiştir. Çalışmanın sonuçları aynı zamanda, bütünsel bir yansıtmanın mutlak eleştirel olma koşulu taşımadığını ortaya koymuştur. Kritik olayları tanımlamanın ve gerekçelendirmenin önemli sayılmasıyla birlikte, öğretmenlerin gelecekteki uygulamalarını geliştirmek için bir eylem planına gereksinim duydukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle tam bir yansıtma döngüsü (RbA, RinA, RonA, RfA) uygulayıcılar arasında teşvik edilmelidir. Bulgulara ve kapsamlı tartışmaya dayalı olarak eğitim araştırmacılarına, eğitim politikacılarına ve uygulayıcılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Reflective practice, its benefits and role in teaching has received much scholarly attention. Although several studies investigated the reflective practice concept in many contexts from several perspectives, not many studies have explored how it is understood among practising teachers. The number of studies exploring reflective practice in the Indonesian context is even smaller. Hence, this thesis aimed to investigate how Indonesian novice EFL teachers understood and engaged in the concept. In this regard, the current study set its research context as two cities in West Java, Indonesia. This study took a qualitative exploratory study approach and applied the convenience sampling method to choose six participants. Data was collected through semi-structured interviews, pre- and post-observation conferences, classroom observations and reflective journals. The NVivo 12 Software was used to store the vast amount of collected data, and thematic analysis was applied to analyse it. The findings suggested that the participants conceptualised reflective practice as a flashback activity to enhance their practice. Equally, the participants engaged in four types of reflection: reflection-before-action (RbA), reflection-in-action (RinA), reflection-on-action (RonA), and reflection-for-action (RfA). It was observed that generally the participants' different types of reflections intersected. The participants' reflections were also analysed through the five levels of Farrell's (2015) framework: philosophy, principles, theory, practice and beyond practice. Hence, the participants' reflections on their personal and professional identities, their perceived roles in education, their assumptions, beliefs and conceptions, their espoused theories and theories in use were presented. Moreover, the participants' reflections on the curriculum and delivery methods were explored as well as their reflections on educational policies and sociocultural issues. It was noted that the findings of the current study mostly aligned with the previous research, especially in terms of attributing to the reflective practice concept a retrospective aspect. Furthermore, the results of this study suggested that a holistic reflection did not necessarily mean critical reflection. It was indicated that although describing and justifying the critical incidents were crucial, teachers needed an action plan to enhance their upcoming practices. Therefore, a full cycle of reflection, namely, RbA, RinA, RonA, and RbA is encouraged among the practitioners. Based on the findings and thorough discussions, several implications were presented for educational researchers, policymakers, and practitioners.