Power quality boost in doubly fed induction generator based wind turbine
Çift beslemeli asenkron jeneratör tabanlı rüzgar türbininde güç kalitesi artışı
- Tez No: 785127
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENER AĞALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çevre kirliliğini en aza indirmeyi amaçlayan ve sıfır karbon gibi politikaları destekleyen yenilenebilir enerji kaynakları arasında rüzgar enerjisi, üzerinde araştırmaların artırılması gereken sınırsız bir kaynaktır. Bu çalışmada farklı enerji üretim sistemlerine sahip rüzgar türbinleri jeneratörlerin çalışma hızlarına göre sınıflandırılmıştır. Bunlar sabit hızlı, sınırlı değişken hızlı ve değişken hızlı sistemlerdir. Bu sınıflandırma yöntemi, maksimum güç tüketiminin belirlenmesinde büyük bir etkiye sahiptir. Çalışmada oldukça geniş hız değişim aralığına sahip olması nedeniyle enerji piyasaları için iyi bir seçenek olan değişken hızlı sistemler seçilmiştir. Değişken hızlı sistemlerde yüksek avantajlara sahip karmaşık yapılı çift beslemeli asenkron jeneratör (DFIG) kullanılmaktadır. Dengeli ve dengesiz arızalara duyarlı olan DFIG için literatürde çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yazıda, belirlenen baralardaki arıza anlarında DFIG'nin davranışı hakkında değerlendirme elde etmek için bir Aktif Crowbar Filtre Sistemi incelenmiştir. Geleneksel crowbara eklenen kondansatör ile aktif crowbar, güç kalitesi olaylarında konvertörü yüksek akım dalgalanmalarından korumak için sisteme yerleştirilmiştir. Güç kalitesi olayları voltaj yükselmesi ve voltaj düşmesi ile sınırlandırılmıştır ve bunların sistem üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the renewable energy sources that aim to minimize environmental pollution and support policies such as zero carbon, wind energy is an unlimited resource on which research needs to increase. Wind turbines with different energy generation systems are classified according to the operating speed of the generators in this study. These are fixed speed, limited variable speed and variable speed systems. This classification method has a great effect on determining the maximum power consumption. Variable speed systems which are good option for power markets due to it has fairly large range of speed variations were chosen in the study. Complex structured double fed induction generator (DFIG) with high advantages is used in variable speed systems. Various methods are available in the literature for DFIG, which is sensitive to balanced and unbalanced faults. In this paper, an Active Crowbar Filter System is investigated to achieve assessment about behavior of DFIG at the fault moments of designated busses. The active crowbar with a capacitor added to the traditional crowbar is placed in the system to protect the converter from high current ripples in cases of power quality events. Power quality events are limited to voltage swell and voltage sag and their effects on the system are examined.