Tarih ve sosyoloji ilişkisi: Sınırlar, imkânlar ve Marshall Hodgson
The relationship between history and sociology: Boundaries, possibilities and Marshall Hodgson
- Tez No: 785128
- Danışmanlar: PROF. DR. ENES KABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tarih ve sosyoloji disiplinlerinin birbirine etkisi, tarihyazımı tartışmalarının ve sosyolojik paradigmaların ortak konular üzerinden ilerlemesiyle izlenebilir. Yöntem itibariyle farklılıklar gösterseler de bu iki disiplin, sınırlılıkları bakımından birbirine ihtiyaç duyarlar. Marshall Hodgson, disiplinlerin birbirine yaklaştığı ve melez çalışma alanlarının oluşmaya başladığı bir dönemde, Chicago Üniversitesindeki disiplinlerarası bir kurum olan Committee on Social Thought'tan doktorasını alır. Aynı üniversitede görevine devam ederek hem eğitim faaliyetlerindeki dönüşüme şahit olur hem de Chicago Üniversitesi bünyesindeki disiplinlerarası diğer kurumların şekillenmesine katkı sunar. Bu tezde Hodgson'ın hayatı, eserleri ve yöntemi, disiplinlerarası yönelimleri ve dönemindeki Avrupa-merkezci tarih ve sosyal bilimler anlayışına eleştirileri incelenmektedir. Tarihçinin kişisel yazışmaları ve tanışıklıklarından hareketle literatürde kendisi hakkındaki biyografik bilgilere katkı sağlanmakta, ayrıca tarih ve sosyal bilimler anlayışı, yaşadığı dönem bağlamında ve diğer yaklaşımlarla mukayeseli bir şekilde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of the disciplines of history and sociology on each other can be traced in the continuation of historiography debates and sociological paradigms over common themes. Although they have differences in method, the two disciplines need each other due to their limitations. Marshall Hodgson received his Ph.D. from the Committee on Social Thought, an interdisciplinary institution at the University of Chicago, at a time when disciplines were converging, and hybrid workspaces were beginning to emerge. Continuing to work at the same university, he both witnessed the transformation in educational activities and contributed to the shaping of the other interdisciplinary institutions within the University of Chicago. In this thesis, Hodgson's life, works, and method, interdisciplinary readings, and criticisms of the Eurocentric understanding of history and social sciences of his time are examined. Based on the historian's correspondence and acquaintances, biographical information about him is contributed to the literature, and his understanding of history and social sciences are discussed in the context of the period in which he lived and in comparison with other approaches.