Gebelerin normal doğum inancı üzerine, psikolojik sağlamlığın, sosyal destek algısının ve doğum hikâyelerinin etkisinin incelenmesi
The effect of psychological resilience, perception of social support, and birth stories on normal birth beliefs of pregnant women
- Tez No: 785137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma gebelerin normal doğum inancı üzerine; psikolojik sağlamlığın, sosyal destek algısının ve doğum hikayelerinin etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Aralık 2021- Aralık 2022 tarihleri arasında Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde yaşayan 428 gebe ile yapılmıştır. Veriler; Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Normal Doğum İnanç Ölçeği (NDİÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ) ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı, yüzde, ortalama, Student t testi, Varyans, Çoklu Lineer Regresyon, Pearson ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Gebelerin gebelik haftası ortalaması 31.25±6.34 olarak hesaplanmıştır. Gebelerin NDIÖ toplam puan ortalaması 76.83±13.87 olarak saptanmış olup, ölçeğin kesme noktasına göre %6.5'i düşük, %72.7'si orta, %20.8'i yüksek düzeyde inanç ve eğilime sahip olduğu belirlenmiştir. Gebelerin ÇBASDÖ toplam puanının 63.69±12.89 olduğu saptanmıştır. Gebelerin %91.1'i doğum yapan birinden doğum hikayesi dinlediğini, %61.4'ü doğumla ilgili video izlediğini, %78,5'i doğumla ilgili bir yazı okuduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive design to examine the effect of psychological resilience, perception of social support, and birth stories on the normal birth belief of pregnant women. The study was conducted between December 2021 and December 2022 with 428 pregnant women who lived in any region in Turkey. The data were collected with the Pregnancy Descriptive Information Form, the Normal Birth Belief Scale, (NBBS), the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and the Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CD-PRS). Number, percentage, mean, Student t test, Variance, Multiple Linear Regression, Pearson and Spearman Correlation analyses were used in the statistical evaluation of the data. The mean gestational week was 31.25±6.34. The mean total score of NBBS was 76.83±13.87, and according to the cut-off point of the scale, 6.5% had low, 72.7% had moderate, and 20.8% had high-level beliefs and tendencies. The total score of the MSPSS was 63.69±12.89. 91.1% of the pregnant women listened to the birth story of someone who gave birth, 61.4% watched a video about birth, and 78.5% read an article about birth.