Güvenlikleştirme sürecinde istihbaratın kullanımı: ABD'nin Irak işgali örneği
Use of intelligence in the securitization process: The case of the US invasion of Iraq
- Tez No: 785138
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN KODAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, Irak sorunu güvenlikleştirilirken istihbaratın nasıl kullanıldığını analiz etmeye çalışmaktadır. Güvenlikleştirme teorisi dışındaki diğer geleneksel ve yeni güvenlik teorilerinde, tehditler sabit olduğu için neyin güvenlik tehdidi olduğu belirtilmektedir. Bu durum, karmaşık devlet davranışlarını ve devlet elitlerinin sorunları anlama ve yorumlama biçimini net bir şekilde açıklayamadığı söylenebilir. Geleneksel güvenlik teorileri silahlanmayı ve güç dengesinin bozulmasını güvenlik tehdidi olarak değerlendirirken, yeni güvenlik teorileri insanın refahını ve mutluluğunu tehdit eden her sorunu güvenlik tehdidi olarak değerlendirmektedir. Güvenlikleştirme teorisi ise geleneksel ve yeni güvenlik teorileri arasındaki orta yolu bulmakta ve devlet elitlerinin bir sorunu tehdit olarak algılayıp, tehdit ve önlem konusunda kamuoyunu ikna edebildiklerinde, bir sorunun güvenlik tehdidi haline gelebileceğini ifade etmektedir. Bu bakımdan güvenlikleştirme teorisi, devletler elitlerininin tehdit algısının güvenliğin gündeminin belirlenmesinde önemli rol oynadığını ileri sürerek, daha geniş açıklama çerçevesi sunmaktadır. Bütün geleneksel ve yeni güvenlik teorilerinde olduğu gibi güvenlikleştirme teorisinde de istihbaratın güvenlik tehditlerinin ve alıncak önlemlerin belirlenmesinde nasıl rol oynadığına değinmemektedir. Bu tezde, güvenlikleştirme sürecinde istihbaratın nasıl kullanılabileceğine yönelik bir analitik çerçeve oluşturarak Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak'ın yaşamsal tehdit olarak algılanırken istihbarattan nasıl istifade edildiği, Irak'ın nasıl örtülü güvenlikleştirildiği, tehdit kamuoyu önünde inşa edilirken, nasıl ve neden siyasallaştığı ve savaş kararı alınırken istihbaratın hizmet yaklaşımına nasıl dönüştüğü değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study tries to analyze how intelligence is used while securitizing the Iraq problem. In traditional and new security theories other than the securitization theory, given the threats, what constitutes a security threat is stated. It can be said that this situation cannot clearly explain the complex state behaviors and the way the state elites understand and interpret the problems. While traditional security theories consider armament and the deterioration of the balance of power as a security threat, new security theories consider every problem that threatens human welfare and happiness as a security threat. The securitization theory, on the other hand, finds the middle ground between traditional and new security theories and states that a problem can become a security threat when the state elites perceive a problem as a threat and convince the public about the threat and precaution. In this respect, securitization theory offers a broader explanatory framework, arguing that the threat perception of the elites of states plays an important role in determining the security agenda. As in all traditional and new security theories, securitization theory does not mention how intelligence plays a role in determining security threats and measures to be taken. In this thesis, by creating an analytical framework on how intelligence can be used in the securitization process, how intelligence was utilized while Iraq under Saddam Hussein was perceived as a vital threat, how Iraq was implicitly securitized, how and why it became politicized while the threat was publicly constructed, and how and why intelligence was used when making war decisions. how it transforms into a service approach is evaluated.