Integrating artificial intelligence into english as a foreign language young learner clasrooms: Investigation of teachers' perspectives
Yabancı dil olarak ingilizce öğretiminde erken yaş öğrenci sınıflarına yapay zekâ entegrasyonu: Öğretmen görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 972230
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de görev yapan İngilizce öğretmenlerinin yapay zekânın (YZ) küçük yaş gruplarına yönelik sınıflara entegrasyonuna ilişkin algılarını incelemektedir. YZ, küresel eğitim araştırmalarında giderek daha fazla ilgi görmesine rağmen, özellikle Türkiye bağlamında küçük yaş gruplarına yönelik yabancı dil sınıflarında yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mevcut uygulamalarını, algıladıkları yararları, kaygılarını ve önerilerini ortaya koymaktır. Çalışmada nicel ve nitel yöntemlerin birleştirildiği kesitsel tarama deseni kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'nin farklı bölgelerinden 180 öğretmenden çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Veri toplama aracı, uyarlanmış bir YZ Okuryazarlık Ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen algı maddeleri ve beş açık uçlu sorudan oluşmuştur. Nicel veriler betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi ve ANOVA ile; nitel veriler ise sürekli karşılaştırmalı analiz yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, öğretmenlerin YZ'yi kişisel ve mesleki amaçlarla (örneğin ders planlama ve materyal geliştirme) yoğun olarak kullandıklarını, ancak sınıf içi uygulamalarının sınırlı kaldığını göstermektedir. Algılanan yararlar; kelime öğretiminde destek, kişiselleştirilmiş öğrenme fırsatları, etkileşimli araçlar yoluyla artan katılım ve iş yükünün azalmasıdır. Endişeler ise veri gizliliği, aşırı ekran süresi, etik sorunlar, araçların doğruluğu ve öğrenenler arasında eşitsiz erişimle ilgilidir. YZ okuryazarlığı yüksek öğretmenler daha hazırlıklı olduklarını ve daha fazla fayda gördüklerini belirtmiştir. Deneyimsiz öğretmenler daha yüksek farkındalık ve kullanım oranı bildirmiş, ancak genel algılar deneyim grupları arasında benzer kalmıştır. Bu çalışma, küçük yaş gruplarına yönelik İngilizce öğretiminde YZ'nin entegrasyonuna dair özgün bulgular sunmakta ve politika yapıcılar, program geliştiriciler ve öğretmen eğitimcileri için pratik öneriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the perceptions of in-service English language teachers in Türkiye regarding the integration of Artificial Intelligence (AI) into young learner classrooms. While AI has gained increasing attention in global education research, evidence from EFL contexts with young learners, particularly in Türkiye, remains limited. The purpose of this research is to explore teachers' current practices, perceived benefits, concerns, and recommendations related to AI use in primary English classrooms. A cross-sectional survey design was employed, combining quantitative and qualitative approaches. Data were collected through an online survey administered to 180 teachers across various regions in Türkiye. The instrument included an adapted AI Literacy Scale and perception items developed by the researcher, along with five open-ended questions. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, independent samples t-tests, and ANOVA, while qualitative responses were examined through constant comparative analysis. Findings indicate that teachers show high personal engagement with AI for professional tasks such as lesson planning and material development, but classroom use with students is limited. Reported benefits include vocabulary support, personalized learning opportunities, increased engagement through interactive tools, and reduced workload. Concerns focus on data privacy, excessive screen time, ethical issues, accuracy of tools, and unequal access among learners. Differences were observed by AI literacy levels, with higher literacy associated with greater preparedness and broader recognition of benefits. Novice teachers reported higher awareness and use, though overall perceptions across experience groups were similar. This study contributes context-specific insights into an under-researched area and offers practical guidance for policymakers, curriculum designers, and teacher educators. The results highlight the importance of ethically grounded, pedagogically sound, and well-supported AI integration that complements rather than replaces human-centered early English education.