Serum ve tükürük lipid peroksidasyon düzeylerinin farklı periodontitis tiplerinde değerlendirilmesi
Evaluation of serum and salivary lipid peroxidation levels in different TYPES of periodontitis
  1. Tez No: 785195
  2. Yazar: GİZEM ÖMEROĞLU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA BALTACIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
2017 periodontal hastalık sınıflandırmasında evreleme ve derecelendirme sistemi geliştirilmiş ve bu sayede tanı ve tedavi planlamasında her bireye özgü protokol oluşturulmasına olanak sağlanmıştır. Bu çalışmada, ileri evre periodontitis hastalarında serum ve tükürük malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçülmüş, elde edilen veriler sağlıklı kontroller ile karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 25-48 yaş aralığında olan, Evre III-derece C (Grup 1; 13 hasta), Evre IV-derece C (Grup 2; 12 hasta) periodontitisli ve periodontal olarak sağlıklı (Grup 3; 12 birey) olmak üzere toplam 37 birey dahil edildi. Demografik karakteristikleri ve vücut kitle indeksi (VKİ) verilerinin elde edilmesini takiben, bireylerin klinik periodontal parametreleri ve serum ve tükürük MDA değerleri ölçüldü. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak analiz edildi. VKİ değeri kontrollerde daha düşük ve eğitimi durumu daha yüksek iken (p < 0.05), diğer demografik karakteristikler gruplar arasında fark göstermedi (p > 0.05). Klinik periodontal parametreler incelendiğinde; en düşük değerler kontrollerde, en yüksek değerler Evre IV'te gözlenirken, her üç grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi (p < 0.05). Serum MDA düzeyleri gruplar arasında fark göstermez iken, en yüksek MDA Evre III'te en düşük MDA kontrollerde gözlendi (p > 0.05). Ayrıca, Tükürük MDA gruplar arasında fark göstermez iken, en yüksek MDA Evre III'te en düşük MDA Evre IV'te gözlendi (p > 0.05). Çalışmamızın bulguları, ileri evre periodontitisli bireylerde sistemik ve lokal lipid peroksidasyon düzeylerinin periodontal sağlığa göre arttığını/azaldığını gösterirken, bu değişikliğin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını ortaya koymaktadır. Elde ettiğimiz bulgular, ileri evre periodontitisli bireylerde farklı oksidatif stres mekanizmalarının da devrede olabileceğini düşündürtmektedir. 2017 periodontal hastalık sınıflandırmasındaki evre ve derecelendirme kriterlerinin, periodontitis patojenik mekanizmasında oksidatif stresin rolü üzerinde ne tür farklı bakış açıları oluşturulabileceğinin anlaşılabilmesi için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In the 2017 periodontal disease classification, the staging and grading system was developed, allowing for the creation of a protocol specific to each individual in diagnosis and treatment planning. In this study, serum and salivary malondialdehyde (MDA) levels were measured in patients with advanced periodontitis, and the obtained data were compared with healthy controls. A total of 37 individuals, aged 25-48 years, with Stage III Grade C periodontitis (Group 1; 13 patients), Stage IV Grade C periodontitis (Group 2; 12 patients) and periodontally healthy group (Group 3; 12 individuals) were included in the study. After the demographic characteristics and body mass index (BMI) data were obtained, the clinical periodontal parameters and serum and saliva MDA values of the individuals were measured. All obtained data were analyzed statistically. While BMI value was lower and education level was higher in controls (p < 0.05), other demographic characteristics did not differ between the groups (p > 0.05). When the clinical periodontal parameters are examined; while the lowest values were observed in the controls, the highest values were observed in Stage IV, the difference between all three groups was statistically significant (p 0.05). In addition, while salivary MDA did not differ between the groups, the highest MDA was observed in Stage III, and the lowest MDA was observed in Stage IV (p > 0.05). The findings of our study show that systemic and local lipid peroxidation levels increase/decrease in individuals with advanced periodontitis compared to the periodontal healthy group, but this change is not statistically significant. Our findings suggest that different oxidative stress mechanisms may also be at play in individuals with advanced periodontitis. Further studies are needed to understand what kind of different perspectives can be formed on the role of oxidative stress in the pathogenic mechanism of periodontitis by the stage and grading criteria in the 2017 periodontal disease classification.