Balık dondurma teknolojisinde kalite ve dayanma süresini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A study on the effects of factors on the quality and durability time in fish freezing technology
  1. Tez No: 78523
  2. Yazar: YALÇIN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERKOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV BALIK DONDURMA TEKNOLOJİSİNDE KALİTE VE DAYANMA SURESİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ÖZET: Bu araştırmada, hava akımlı dondurucuda - 35 °C de dondurularak -29 °C de 12 ay süre ile depolanan gökkuşağı alabalıklarında ağırlık kaybına ve diğer bazı kalite özelliklerine depolama süresinin, antioksidanlı glaze uygulamanın, sodyum metafosfat + tuz (NaCI) çözeltisine daldırmanın, iç organların çıkartılmasının ve kan akıtma işleminin uygulanmasının etkisi kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal tazelik kontrol yöntemleri ile belirlenmiştir. Toplam uçucu bazik azot (TVB-N) miktarına uygulanan işlemlerin etkisi önemsiz (P>0.05), depolama süresinin etkisi önemli bulunmuştur (PO.05). Yağların oksidasyonu üzerinde kan akıtma işlemi, antioksidanlı glaze, uygulanması ve depolama süresinin etkisi önemli bulunmuştur (P0.05), depolama süresi etkili olmuştur (PO.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In this study, the effects of duration of storage, glazing with antioksidant, deeping sodium metaphosphate + salt (NaCI) solution, gutting and removing the blood on drip loss and some other quality characteristics in rainbow trouts frozen at 35°C and stored - 29°C for 12 months were investigated using chemical, microbial and sensory methods.