Tiyatroda epik kavramı ve Ferhan Şensoy oyunları üzerinden incelenmesi
The concept of epic at theater and its analysis through Ferhan Şensoy's plays
  1. Tez No: 785240
  2. Yazar: HAZAL AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanoğlu içinde bulunduğu her çağda içinde bulunduğu toplumsal olayların ve sosyal ihtiyaçların doğrultusunda sanat anlayışına yön vermiştir. Bu açıdan bakıldığında tarih sahnesinin her dönemindeki sanat anlayışı, dönemin şartlarına göre farklılık göstermektedir. Çalışmamızın konusu olan Epik Tiyatro da tam olarak böyle bir değişim sürecindeki ortamda doğmuştur. Kaleme aldığım bu çalışmada tiyatro tarihinin içindeki epik kavramını ve Türk Tiyatrosunun Usta isimlerinden Ferhan Şensoy'un eserlerindeki epik ögelerin incelenmesini İstanbul'u Satıyorum, Güle Güle Godot ve Şahları da Vururlar oyunları üzerinden tespit edeceğiz. Epik diyalektik tiyatro anlayışının sahibi Brecht'in hayatı ve sanata bakış açısının incelendiği çalışmada, geleneksel tiyatromuzda çağdaş bir bakış açısıyla eserler veren Şensoy'un eserlerindeki yaklaşımı genelde yapılanın aksine epik tiyatro perspektifinden inceleyeceğiz. Anlatılan tüm bu unsurları temeli olması açısından tiyatro tarihinin bilinen ilk zamanlarından başlayarak anlattığım çalışmada, epik tiyatroyu ve devamında Türk tiyatrosundaki ve Ferhan Şensoy oyunlarındaki epik ögeler incelenmiştir. Çalışma yapılırken konuya ait literatür taraması yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Humanity, at every age they exist, they has led the artistic perspective in line with the social events and social needs they were in. When viewed from this angle, the artistic perspective in each period of history differs according to the conditions of periods. Epic Theater, which is the subject of our study, was born exactly in such an environment in the process of change. In this study I wrote, the concept of epic in the history of theater and the analysis of the epic elements in the works of Ferhan Şensoy, one of the master names of Turkish Theatre, were determined through the plays 'İstanbul'u Satıyorum', 'Güle Güle Godot' and 'Şahları da Vururlar'. In the study which Brecht's life, who is the founder of epic dialectic theater and his artistic perspective are being examined; the approach of Şensoy, who gives works with a contemporary perspective in our traditional theater, is examined from the perspective of epic theater, contrary to what is usually done. In this study, which I have described starting from the earliest known times of the history of theater, in order to be the basis of all these elements described, epic theater and its predecessors, and then its place in Turkish theater and Ferhan Şensoy's plays are examined. Purpose of the study is to determine the reflections of the concept of epic theater on Ferhan Şensoy's plays. During the study, the literature review method was used by examining the sources of the subject.