EFL teachers´ perceptions of task based language teaching and its implementation in Turkish schools
EFL öğretmenlerinin görev temelli dil öğretimine ilişkin algıları ve Türk okullarında uygulaması
  1. Tez No: 785259
  2. Yazar: BRIGIDA CALSIN QUINTO
  3. Danışmanlar: DOÇ. NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Göreve Dayalı Dil Öğretimi (TBLT), ikinci dil edinimi bağlamında yaygın olarak kullanılmaktadır ve özgün ve gerçek dil kullanımını teşvik etmek için çok yararlıdır. Ancak Türkiye'de bu konuyla ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin TBLT ile ilgili algılarını ve Türk okullarındaki uygulamalarını belirlemektir. Araştırma, iki farklı aşamadan oluşan açıklayıcı bir sıralı karma yöntem tasarımı gerçekleştirilmiştir: nicel kısım ve ardından nitel bilgi. Veri toplamak için 111 İngilizce yabancı dil öğretmeniyle bir anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler tanımlayıcı, çıkarımsal ve tematik analiz ile analiz edilmiştir. Hem nicel hem de nitel araştırmanın bulguları, öğretmenlerin TBLT'ye öğrenci merkezli bir öğretim yaklaşımı olarak odaklanan olumlu algılara sahip olduklarını ve görevlerin açıkça tanımlanmış bir çıktıya sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, sonuçlar kız ve erkeklerin TBLT algıları arasında anlamlı bir farklılık olduğunu, ancak öğretmenlik deneyimleri ve okul türü açısından farklı olmadığını göstermiştir. Bulgular ayrıca öğretmenlerin TBLT'yi entegre becerileri geliştirmek için olumlu bir yaklaşım olarak gördüklerini ve uygulanmasıyla ilgilendiklerini göstermiştir. Son olarak, etkileşim becerilerinin geliştirilmesi, içsel motivasyon ve işbirlikçi öğrenme ortamı, TBLT'yi seçme nedenleri arasındadır; ve bundan kaçınmanın nedenleri arasında büyük sınıf, ders kitaplarındaki materyaller, karma düzeydeki öğrenciler ve sınıfta TBLT'yi uygulamanın önündeki engeller olarak yöneticilerin farkındalıklarının yetersiz olması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Task Based Language Teaching (TBLT) has been widely used in the context of second language acquisition, and is very useful to promote authentic and actual language use. However, there is a limited number of studies concerning this topic in Turkey. The purpose of this research was to identify EFL teachers' perceptions of Task Based Language Teaching and its implementation in Turkish schools. Thus, an explanatory sequential mixed-method design was carried out in two distinct phases: quantitative part followed by qualitative aspect. To collect data a questionnaire and semi structured interviews were conducted to 111 EFL school teachers. The collected data were analyzed via descriptive, inferential, and thematic analysis. The findings of the study, both quantitative and qualitative reveal that teachers had positive perceptions towards TBLT focusing on it as a student-centered instructional approach and tasks have a clearly defined outcome. Besides, results also showed that there was a significant difference between the perceptions of males and females regarding TBLT, but not so in their teaching experience and school type. Findings also showed that teachers viewed TBLT as a positive approach to develop integrated skills, and were interested on its implementation. Lastly, improving interaction skills, intrinsic motivation, and collaborative learning setting, were reasons to choose TBLT; and reasons to avoid it were: large size class, materials in textbooks, mixed leveled students, and the missing awareness from administrators, as impediments to implement TBLT in the classroom.