The effectiveness of instruction through moodle and accent reduction software on the pronunciation of EFL teacher trainees
Moodle ve aksan düzeltme yazılımı ile öğretimin İngiliz dili öğretmen adaylarının sesletimi üzerinde etkinliği
  1. Tez No: 315000
  2. Yazar: ARİF BAKLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
İki deney grubu ve bir kontrol grubu ile yapılmış olan bu yarı-deneysel çalışma ana dili İngilizce olmayanların konuşmalarının anlaşılırlığı ve sesbirimsel doğruluğu üzerinde ÖYS-tabanlı sesletim öğretimi ve aksan düzeltme yazılımının etkinliğini test etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, ana dili Türkçe olan öğrenciler için zorluğu ile bilinen sorunlu sesler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Deney grubu 1 (S=30) belirlenen sorunlu sesleri ÖYS-tabanlı ortamda ve Deney grubu 2 (S=29) ilgili sesleri Pronunciation Power II adlı sesletim yazılımı aracılığıyla çalışırken, kontrol grubunda (S=25) geleneksel yöntem kullanılmıştır. Bütün gruplardaki katılımcılara (a) üretimsel sesletim esti, (Celce-Murcia vd., 1996; Hincks, 2005) ve (b) Sesletim Algı Testi (Shewell, 2005) uygulanmıştır. Öğretimden önce ve sonra, bütün öğrencilere Elliott'tan (1995) alınmış olan Sesletim Tutum Envanteri (STE, 12 madde, ?=.840) uygulanmıştır.Ön-test ve son-test puanlarının t testi ile karşılaştırılması sonucunda diyalog bölümünde bütün grupların doğruluk ve anlaşılırlık, sorunlu ünlü ve ünsüzlerin algılanması ve tutumlar bakımından kendilerini geliştirdiği ortaya çımıştır. Bununla birlikte, paragraf bölümünde kontrol grubu doğruluk, t(24) = -1.25, p = .222 > ?(.05) ve anlaşılırlık, t(24) = 1.33, p = .198 > ? (.05) bakımından anlamlı gelişme gösterememiştir. Grupların son-test puanlarını karşılaştırmak için yapılan kovaryans analizi sonuçları çoğunlukla Moodle grubunun diğer grupların birinden ya da her ikisinden de daha iyi performans gösterdiğine işaret etmiştir. Diyalog bölümünde doğruluk bakımından, grupların son-test puanları arasında anlamlı bir fark çıkmamıştır, F(2, 80) = 2.43, p = .095 > .05. Fakat Moodle grubu diyalog bölümünde anlaşılırlık, F(2, 80) = 14.07, p = .001 < .05; ünlülerin algılanması, F(2, 80) = 4.68, p = .012 < .05 ve ünsüzlerin algılanmasında F(2, 80) = 6.02, p = .004 < ?(.05) diğer iki gruptan da daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca, paragraf bölümünde doğruluk bakımından aksan düzeltme yazılımının kullanıldığı grup, yalnızca kontrol grubundan anlamlı derecede daha iyi performans göstermiştir, F(2, 80) = 3.68, p = .030 < .05. Son olarak, Moodle grubunun tutum puanları aksan düzeltme yazılımı grubundan anlamlı derecede farklı çıkmıştır, F(2, 80) = 5.08, p = .008 < .05. Öğrencilerin tutum puanları ile son-test puanları arasında çoğunlukla olumlu fakat istatiksel olarak anlamsız korelasyon olduğu ortaya çıkmıştır. Genel olarak bu bulgular, sesbirim odaklı öğretimin özellikle ÖYS-tabanlı sesletim öğretiminin, yabancı dil öğrenenlerin sesletim becerilerini geliştirmede daha etkin olduğuna işaret etmiştir ve bilgisayar tabanlı aksan düzeltme yazılımının da faydalı olabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study with two experimental groups and a control group aims to test the effectiveness of LMS-based pronunciation instruction and accent reduction software in boosting intelligibility and segmental accuracy of nonnative speech. The present study focuses on notoriously problematic sounds for Turkish-L1 learners. The first experimental group (N=30) studied the selected problematic sounds in an LMS-based environment designed in Moodle, and the second (N=29) studied them through Pronunciation Power II, while the control group (N=25) was instructed in a traditional way. The participants were given a pretest and posttest containing (a) a productive pronunciation test (adapted from Celce-Murcia et al., 1996; Hincks, 2005), and (b) the Perception of Spoken English Test by Shewell (2005). Before and after the instructional period, they were also given a survey including Pronunciation Attitude Inventory (12 items, ?=.840), adapted from Elliott (1995).A comparison of the pretest and posttest scores through t test indicated that all three groups improved their scores in terms of accuracy and intelligibility in the dialogue task, perception of problematic vowels, consonants, and attitudes. However, the control group did not show any significant improvements in terms of accuracy, t(24) = -1.25, p = .222 > ?(.05), and intelligibility, t(24) = -1.33, p = .198 > ?(.05) in the paragraph task. The results of ANCOVA carried out to compare the post-test scores of the groups indicated that it was mostly the Moodle group that outperformed one or both of the other groups. In terms of accuracy in the dialogue task, there was not a significant difference between the groups in the posttest, F(2, 80) = 2.43, p = .095 > ?(.05). However, the Moodle group outperformed the other two groups in terms of intelligibility in the dialogue task, F(2, 80) = 14.07, p = .001 < ?(.05); perception of vowels, F(2, 80) = 4.68, p = .012 < ?(.05), and perception of consonants, F(2, 80) = 6.02, p = .004 < ?(.05). Moreover, in terms of accuracy in the paragraph task, the accent reduction software group did significantly better than the control group, but not than the Moodle group, F(2, 80) = 3.68, p = .030 < ?(.05). Finally, the Moodle group?s attitude scores significantly differed from those of the accent reduction software group, F(2, 80) = 5.08, p = .008 < ?(.05). There were mostly positive but statistically insignificant correlations between the learners? PAI scores and their pos-test scores. These findings globally imply that phoneme training, especially LMS-based pronunciation training, is effective in helping nonnative speakers develop their pronunciation skills, and PC-based accent reduction software may also prove beneficial for learners.