Sivil toplum kuruluşlarında hizmetkar liderlik ile gönüllü tatmini ve gönüllü kalma niyeti arasındaki ilişki ve bu ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracı rolü
The relationship between servant leadership, volunteer satisfaction and the intention to volunteer, and the medium role of organizational identification in non-governmental organizations
- Tez No: 785262
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA ÜNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sivil toplum kuruluşları kâr amacı gütmeyen, gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan, elde ettiği ve ulaşabildiği kaynakların tamamını insanlığın faydası için kullanan kuruluşlardır. Günümüzde artan nüfus, azalan kaynaklar, çevre kirliliği, gelir eşitsizliği, hastalıklar, savaşlar, eğitimsizlik, artan suç oranları ve bunlara bağlı olarak kötüleşen koşullar sivil toplum kuruluşlarının rolünü ve önemini artırmıştır. Liderlik literatürü açısından değerlendirildiğinde ise, Hizmetkar liderlik teorisi liderlik tarihine yeni bir yaklaşım getirmiş ve teori 70'li yıllarda daha yaygın olarak kullanılan işlemsel ve dönüşümcü liderlik teorilerinden daha fazla kabul görmüştür. Bu çalışma, bu gelişmelerden yola çıkarak, bir sivil toplum kuruluşu yönetim organının başındaki kişi olarak liderin, hizmetkar liderlik özelliklerine sahip olması durumunda, gönüllü tatmini ve gönüllü kalma niyeti üzerinde nasıl bir etki göstereceği ve bu ilişkide örgütsel özdeşleşmenin aracı rolünü araştırmak üzere yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations are non-profit organizations that work on a voluntary basis and use all of the resources they obtain and reach for the benefit of humanity. Today, increasing population, decreasing resources, environmental pollution, income inequality, diseases, wars, lack of education, increasing crime rates and the worsening conditions due to these have increased the role and importance of non-governmental organizations. In terms of leadership literature, Servant leadership theory has brought a new approach to the history of leadership and the theory has gained more acceptance than the more widely used transactional and transformational leadership theories in the 70s. Based on these developments, this study was conducted to investigate how the leader, as the head of a non-governmental organization's governing body, would have an effect on volunteer satisfaction and intention to volunteer if he had servant leadership characteristics, and the mediating role of organizational identification in this relationship.