Sivil toplum kuruluşlarında stratejik planlamanın uygulanması
- Tez No: 172802
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
133 ÖZET Sivil toplum kuruluşlarının faaliyet gösterdikleri alanlar eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden, araştırma, sağlık, istihdam hizmetleri, sosyal hizmetler ve kültürel konulara kadar geniş bir alana yayılmıştır. 1980 yılından 2000 yılına kadar, ABD ve Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının gayr-i safi milli hâsıla içindeki paylan ortalama %3,5'lerden, %5'lere çıkmış, çalışan sayıları ise 11,8 milyon kişiye ulaşmıştır. Dünyada giderek büyüyen sivil toplum kuruluşlarının politik, sosyal, ekonomik ve teknik çevrenin değişimlerine ve gelecekteki çevresel değişimlere uygun tepkiler verebilme ve geleceği ilgilendiren isabetli kararlar alma yeteneklerini geliştirmek için stratejik plânlama yöntem ve araçlarını kullanmaya başladıkları görülmektedir. Doğası gereği sunduğu teknik ve araçlarda sürekli bir değişim ve gelişme olan stratejik plânlamanın, sivil toplum kuruluşlarındaki uygulamaları başlangıçta, başarılı özel sektör programlarının adaptasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Avrupa Birliği'ne uyum ve uluslararasılaşma sürecinde önemi bir kez daha anlaşılan ülkemiz sivil toplum kuruluşlarını, politik, sosyal, ekonomik ve teknik konularda gelecekte şimdikinden daha kritik ve önemli roller beklemektedir. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının stratejik plânlamaya geçişte izleyecekleri yol, organizasyonlarının misyon, plânlama, yapı, sistem, insan kaynakları, performans ve kalite, liderlik ve ilişki göstergeleri ile ilişkilidir. Ülkemiz sivil toplum kuruluşlarının, henüz organizasyon. geliştirme sürecinin başında olduğu bir dönemde kendilerini bu göstergeler tabanında iyi analiz ederek, stratejik plânlama araçları ile tanışması, kendilerine, fırsat ve tehditlerin önceden belirlenebilmesi, güçlü ve zayıf yönlerinin ortaya çıkarılması vb. yararlar sağlayacaktır. Bu çalışmada, sivil toplum kuruluşlarının insan kaynakları ve yönetiminin geliştirilmesine öncelik vermesi, sonrasında ise sistem, kurumsal yapı ve organizasyon içi ve çevre ile iletişimin geliştirilmesine yönelmesi gerektiği öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
134 ABSTRACT Activity fields of civil society organizations are widely disseminated; such as consulting and education, research, health, job placement, social services and culture etc. Between 1980 and 2000, in United States and Europe, gross national product shares of civil society organizations have improved from at about 3.5% to 5%, simultaneously the number of 11,8 million employees has accomplished. As it has been clearly perceived while civil society organizations growing up, they have to react political, social, economic and technical environment accordingly to decide precisely for the future and so they had started to use strategic planning tools and techniques. Originally strategic tools and techniques used by civil society organizations adopted from private sector applications. Concurrently, national civil society organizations confronted more critical roles and responsibilities in the scope of EU and world integration process. Strategic planning process for the national civil society organizations is related to the elements of organizations; mission, planning, structure, people, systems, results and quality, leadership and relationships. National civil society organizations have a chance by analyzing themselves to recognize their strengths, weaknesses, opportunities and threats in the attempt of using strategic planning tools and techniques. This study suggests national civil society organizations to prioritize to develop human resources management, system, structure and relationships alternately.