Özel yetenekli öğrencilerde bilişsel davranışcı grup terapisinin sosyal anksiyete üzerine etkisi
The effect of cognitive behavioral group therapy on social anxiety in gifted student
- Tez No: 785266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARİLENA ZİNOVİA LEANA TAŞCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Özel yetenekli öğrencilerin sahip oldukları yetenekler ve diğer gelişim alanları ile zihinsel gelişimlerin eş zamanlı olmayışı psikososyal gelişimlerini etkileyebilmektedir. Çalışmanın amacı, sosyal anksiyete düzeyi yüksek olan özel yetenekli öğrencilerde Bilişsel Davranışçı Grup Terapisinin (BDGT) etkisini incelemektir. Bu araştırma deneysel yöntem kontrol gruplu ön-test ve son-test desen modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma Samsun ilinde yer alan özel bir okulun 10-14 yaş aralığında olan, üstün zeka tanısı almış 20 öğrenciden oluşmaktadır. Katılımcıların sosyal anksiyete düzeylerini belirlemek için Çocuklar için Sosyal Anksiyete Ölçeği-Yenilenmiş Biçim ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilen SPSS 22.0 versiyon programı ile analiz edilmiştir. İstatistiksel analiz bulgularına göre, deney ve kontrol grubunda ÇSAÖ-ön-test ve son-test sonuçları karşılaştırıldığında, deney grubunun ÇSAÖ- ön-test ve son-test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür (p0.05). Çalışmamızın bulguları üstün zeka tanısı almış öğrencilerde BDGT'nin sosyal anksiyete düzeylerini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. BDGT özel yetenekli öğrencilerde sosyal anksiyete düzeyini azaltmada etkili bir çalışma yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The abilities of gifted students and the lack of synchronization of mental development with other development areas can affect their psychosocial development. The aim of the study is to examine the effect of Cognitive Behavioral Group Therapy (CBT) in gifted students with high social anxiety levels. This research was carried out using the experimental method pre-test and post-test design model with control group. The study consists of 20 students between the ages of 10-14 and diagnosed with special talents of a private school in Samsun. The Social Anxiety Scale for Children-Revised Form (SASC-R) scale was used to determine the social anxiety levels of the participants. The data obtained in the study were analyzed with the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 version program. According to the statistical analysis findings, when the SASC-R pre-test and post-test results of the experimental and control groups were compared, there was a statistically significant difference between the SASC-R pre-test and post-test scores of the experimental group (p0.05). The findings of our study showed that CBGT was effective in reducing social anxiety levels in gifted students. CBGT can be used as an effective study method in reducing the level of social anxiety in gifted students.