Varfarin kullanan 65 yaş üstü hastalarda ilaç uyumu ve frailite ilişkisi
  1. Tez No: 785274
  2. Yazar: MEVLÜT KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: Tüm dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfus oranı giderek artmaktadır. Geriatrik populasyonda ilaç uyumu oranı düşmektedir. İlaç uyumunun en önemli olduğu durumlardan biri de varfarin kullanımıdır. Varfarin tüm dünyada en sık kullanılan oral antikoagulandır. Dar bir terapötik indekse sahiptir. Kişiye göre farklılık gösteren geniş bir doz cevabı vardır. Özellikle geriatrik populasyonda dikkatli kullanımı elzemdir. Bu çalışmada amaç; varfarin tedavisi almakta olan 65 yaş üstü hastalarda tedaviye uyum ve farkındalık ile frailite kriterleri (yardıma ihtiyaç duymadan yürümek, yardıma ihtiyaç duymadan günlük yaşam aktivitelerini yapmak, demans, bilişsel fonksiyonda bozulma, idrar tutamama, gayta tutamama) arasındaki ilişki araştırıldı. Mateyal ve Metod: Dahiliye servisinde yatan ve polikliniğine ayaktan başvuran 65 yaş üstü varfarin kullanmakta olan toplam 473 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların varfarin kullanım endikasyonları ve İNR değerleri kaydedildi. Kanada Sağlık ve Yaşlılık Çalışması (CHAS) kırılganlık ölçeği tüm hastalara uygulandı. Kırılganlık derecesi ile İNR değerlerinin hedefte olup olmaması karşılaştırıldı. Bulgular: 65 yaş üstü 473 hastanın 402'si kırılgan olmayan grupta yer alırken 71 tanesi kırılgan olarak sıralandı. Kırılgan grubun içinde 41 tanesi düşük seviyede kırılganlığa; 30 tanesi ise orta/şiddetli kırılganlığa sahipti. Varfarin kullanan bu hastaların İNR değerleri hedefte olanların sayısı 297 (%62, 6) geri kalan 177 (%37, 4) ise hedef İNR değerlerinde olmayanlardı. Sayısal olarak İNR değeri ile kırılganlık arasında anlamlı bir ilişki yokken; İNR değerini hedefte olan ve olmayan olarak değerlendirdiğimizde ise hedefte olmayan grupta kırılganlığın daha yüksek olduğunu; dolasıyle kırılganlığın hedef İNR ye ulaşmada olumsuz yönde etkilediğini gördük. Sonuç: 65 yaş üstü varfarin kullananan hastalarda kırılganlık; hedef İNR değerlerine ulaşmayı olumsuz yönde etkilediğini söyleyebiliriz. Bu popülasyondaki hastalar varfarin kullanma endikasyonu alırsa; İNR monitörizasyonu iyi bir şekilde yapılacağından emin olmak gerekir. Aksi halde hedefte olmayan İNR değerlerinde emboli yada kanama açısından ciddi komplikasyonlarla birlikte artmış mortalite ve morbidite ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Elderly population is increasing in all around the world and also in our country. Medication compliance rates fall in the geriatric population. One of the cases that the most important is the use of warfarin medication compliance. Warfarin is the most commonly used oral anticoagulant worldwide that has a narrow therapeutic index. There is a large range of response to warfarin medication personally. In particular, it is essential to use caution in the geriatric population. Material and Methods: We recruited 473 elderly subjects aged 65 years and more, admitted to the department of internal medicine. Indications for use of warfarin and the INR of patients were recorded. The scale of the Canadian Health and Aging Study in all patients was performed. Whether or not the target of INR values and the degree of frailty were compared. Results: 65 years and older with 402 of 473 patients were placed in nonbrittle group; while 71 patients were listed as vulnerable group. 41 of them in mild of vulnerable groups; while 30 were modarete /severe vulnerability. Of these patients using warfarin INR values within the target number of 297 (62.6%) remaining 177 (37.4%) were not in the target INR value. There is no relationship between frailty and numerical INR value. When we classified the INR values into as target INR values and non-target INR values; depending on whether the target of INR values that we observed a significant relationship in terms of frailty negatively. Conclusion: Frailty in patients older than 65 years who use warfarin; we can say that the goal of reaching INR values affected negatively. The patients in this population when it receives an indication for use of warfarin; INR monitoring should make sure that it is done in a good way strickly. Otherwise embolism or bleeding in non-target INR value it is clear that result in serious complications with increasing moribidity and mortality.