Sources of growth in Turkish manufacturing industries: The two-deflator growth accounting approach
Türk imalat sanayinde büyümenin kaynakları: İki deflatörlü büyüme muhasebesi yaklaşımı
- Tez No: 785276
- Danışmanlar: PROF. DR. GLENN P. JENKINS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın ana amacı 1980- 2001 yılları arasında Türk imalat sanayinde katma değerin büyüme kaynaklarını araştırmaktır. Bu amaçla, iki deflatörlü büyüme muhasebesi yaklaşımı (TDA) uygulanmıştır. Bu yeni metod, geleneksel büyüme muhasebesi yaklaşımlarında olduğu gibi üretim teorisine değil de sermaye teorisine dayandırılmıştır. İki deflatörlü büyüme muhasebesi metodu geleneksel büyüme muhasebesi metodlarından bir çok yönden üstündür. Solow tipi büyüme modelinden daha avantajlıdır. Büyüme ekonominin bütününü baz alarak değil de parçalarından yola çıkılarak ölçülür ise bir çok makroekonomik sorun çözülebilir. Çalışmamızın sektör bazında parçalara ayrılarak uygulanan ampirik analiz sonuçlarına göre imalat sanayi sektörlerinin katma değerlerindeki büyümenin sebepleri çeşitlidir. Özel sektördeki imalat sanayi kollarına uygulanan iki deflatörlü büyüme muhasebesi metodunun sonuçlarına göre sermaye stoğunun katma değerdeki büyümeye katkısı emek girdisinin katkısından belirgin olarak fazladır. Bu da bu metodun Solow modele karşıt sonuçlarından biridir. Iki deflatörlü büyüme muhasebesi metodunun Solow modele ters düşen bir diğer sonucu da toplam faktör verimliliğindeki artışın büyük kısmının insan sermayesindeki kalite artışından kaynaklandığı yönündeki görüştür. Bu çalışmanın üç ana sonucu vardır; ilki, insan sermayesindeki kalite artışı iki faktörlü büyüme muhasebesi yaklaşımı ile toplam faktör verimliliğinden ayrıştırılmıştır ve toplam faktör verimliliğine etkisi kayda değer düzeyde olmadığı gibi aralarında ters yönlü bir ilişki bulunmaktadır, ikincisi, katma değerdeki büyüme önemli ölçüde sermaye stoğundaki artış ve toplam faktör verimliliği ile açıklanmaktadır, ve son olarak, toplam faktör verimliliğindeki artış herhangi bir firma/endüstride herhangi bir zamanda görülebilecek şekilde heterojendir. Kamu sektöründeki imalat sanayi kollarında vasıfsız işçinin katma değere katkısının insan sermayesinin onarım ve kalite artış kısımlarından belirgin olarak daha fazla olduğu görülmüştür. Kamu işçisinin verimliliğindeki artışın özel sektör işçisinin verimliliğindeki artıştan daha az olduğu gözlemlenmiştir. Kriz dönemlerinde ekonomiyi dengeleme faaliyetlerinin bir sonucu olarak azaltılan reel ücretler emeğin endüstrinin tamamına ait katma değerdeki büyümeye etkisinin azalmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
TThe major aim of this study is to investigate the sources of value added growth in the Turkish manufacturing industry between 1980 and 2001. For this purpose, the Two-Deflator Growth Accounting Approach (TDA) is applied. This new methodology is based on the theory of capital, not on the theory of production as in the traditional approach (TA). It is superior to the traditional approach in many ways. The model used here has many advantages over the Solow growth model. The measurement of growth at the disaggregated level can resolve many macroeconomic issues which are not possible in an aggregated framework. Our disaggregated empirical analysis finds that the sources of value added growth vary across these manufacturing branches. According to the results of the TDA method applied for private manufacturing industries, the contribution of capital stock to growth is significantly higher than the contribution of labor input. This is just one result of this method which is contradictory to Solow's model. Another contradictory result of the TDA method compared with Solow's argument, who contributes that the greater part of the Total Factor Productivity (TFP) growth, comes from the improvement of the human capital quality upgrade argument. Based on the empirical results of this study, it is not significantly show that it contributes to the TFP growth. There are three main outcomes of this study; first, human capital quality upgrade contribution to labor growth is separated successfully by the TDA and it is negatively correlated to TFP growth; second, value added growth is mainly explained by the growth of capital stock and TFP growth; and third, TFP growth is not homogeneous and may occur in any industry/firm at any time. The contribution of raw labor in value added growth in public manufacturing industries is more significant than the maintenance and quality upgrade components of human capital. It is observed that the productivity growth of public labor is lower than in the private sector. Decreasing real wages in the industry, in order to stabilize the economy in crisis periods, resulted in a decline in the contribution of labor to value added growth.