Femvertising: The effect of female athlete representation on purchase intention in Under Armour consumers
Femvertising: Reklamlarda kadın sporcu temsilinin Under Armour tüketicilerin satın alma niyetine etkisi
- Tez No: 785303
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK YOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Son birkaç on yılda, sosyal ve politik girişimlerde ve hareketlerde yer alan, özel, farklı ve müşterileriyle daha etkileşimli olmaya çalışan markalarda bir artış oldu. Femvertising, reklamcılık dünyasında fırtınalar estirdi ve kadınları ve kızları güçlendirmek için kadın yanlısı mesajları, görüntüleri ve yetenekleri kullanan bir reklam kategorisi olarak tanımlanmaktadır (Toonen, 2016). Bu tarzın ana odak noktası, kadınları etkinleştirmek ve onlara ses vermektir.Bu araştırmanın amacı, Under Armour tüketicilerinde femvertising veya kadın güçlendirme reklamlarının ve kadın sporcuların temsilinin satın alma niyeti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu çalışma için bir model oluşturmak için toplam 7 değişken kullanılmıştır. Ayrıca, bu nicel çalışma, veri toplamak için kullanılan 56 soruluk bir ankete katılan 524 kişilik bir örneklem büyüklüğüne sahipti.Sonuçlar, hem Olumlu Reklam Bağlantısı hem de Satın Alma İsteği ile Olumlu İzlenim arasında olumlu bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Ayrıca,Olumlu Reklam Bağlantısı ve Geleneksel Olmayan Durum, Daha Fazla Ödeme İsteği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
In the last couple of decades, there has been a spike in brands taking part in social and political initiatives and movements, to try and be special, different, and more engaging with their customers. Femvertising has taken the advertising world by storm, and it's defined as a category of advertising which utilizes pro-female messages, imagery, and talent to empower women and girls, (Toonen, 2016). The main focus of this style is to enable women and give them a voice. The purpose of this research is to investigate the effects of femvertising or female empowerment advertisements and female athletes' representation on purchase intention in Under Armour consumers. A total of 7 variables were used to construct a model for this study. Moreover, this quantitative study had a sample size of 524 respondents to a 56-question survey that was used to collect data. The results indicate that there's a positive effect for female-empowering advertisements that portray females powerfully, and support them breaking their traditional mold. To continue, it affects the customers purchase intention and their willingness to pay more money, and accept a premium price for the products and services advertised through femvertising ads. On top of that, the results also showed that if consumers find a femvertising ad credible, and they have a positive connection and relation to it, then that increases their purchase intention and willingness to pay extra for the products.