Akut inmeli hastalarda kinezyolojik bantlamanın ikili göreve ve dengeye anlık etkisi
Instant effect of kinesiology taping on DUAL task and balance in patients with acute stroke
- Tez No: 785339
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnmede kinezyolojik bantlama golgi tendon organını ve kas fasyasını etkileyerek kas kontraksiyonlarının iyileşmesine ve kas kontrolünün artmasına yardımcı olarak kullanılan bir yöntemdir. Tedavi planı kapsamında rehabilitasyon hedefleri arasında yer alan dikkat, denge ve koordinasyon yetilerini geliştirmede ikili görev önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmanın amacı akut inmeli hastalarda alt ekstremiteye uygulanan kinezyolojik bantlamanın ikili göreve ve dengeye anlık etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya son 1 ay içinde ilk kez inme geçirmiş olan, Brunstroom'a göre alt ekstremite evre 5 ve üzeri seviyesinde olan, Standardize Mini Mental Test'ten 24 ve üzerinde puan alan 30 gönüllü hasta (15 kadın, 15 erkek) dahil edildi. Sosyodemografik veriler kaydedildi. İkili görev 10 metre yürüme testi ile, denge otur kalk testi ile değerlendirildi. Katılımcıların kinezyolojik bant uygulanmadan önce ve sonra ikili görev ve dengeleri karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 53.63± 17.220 yıl idi. İnmenin üzerinden geçen gün sayısı ortalaması 6.47±5.776 gün idi. Bantlama öncesi ve sonrası ikili görev için uygulanan 10 metre yürüme testi bakımından anlamlı fark bulundu (p=0.009).
Özet (Çeviri)
Kinesiology taping in stroke is a method used to help improve muscle contractions and increase muscle control by affecting the Golgi tendon organ and muscle fascia. The dual task has an important place in improving attention, balance and coordination skills, which are among the rehabilitation goals within the scope of the treatment plan. The aim of this study is to examine the instantaneous effect of kinesiology taping applied to the lower extremity on dual task and balance in patients with acute stroke. Thirty volunteer patients (15 female, 15 male) who had a stroke for the first time in the last month, whose lower extremities were grade 5 or higher according to Brunstroom, and who scored 24 or higher on the Standardized Mini Mental Test were included in the study. Sociodemographic data were recorded. Dual-task was evaluated with the 10-meter walk test, and balance was evaluated with the sit and stand test. The dual tasks and balances of the participants were compared before and after the kinesiology tape application. The mean age of the patients included in the study was 53.63± 17.220 years. The mean number of days after stroke was 6.47±5.776 days. A significant difference was found in terms of the 10-meter walking test applied for the dual task before and after taping (p=0.009).