Resim sanatında teknik ve materyal üzerine yazılmış literatüre tarihsel bir bakış
A historical overview of the literature written on materials and techniques in painting
- Tez No: 785341
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FEYZİ KORUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Resim Sanatında Materyal ve Teknik Üzerine Yazılmış Literatüre Tarihsel Bir Bakış”isimli bu çalışmada 12. yüzyıldan itibaren günümüze kadar yazılmış olan önemli kitaplardan bazıları incelenmiştir. Bu incelemeler kronolojik sıralamayla derlenmiştir. Yazılış amaçları, içeriklerinin nelerden oluştuğu ve oluşturuluş biçimleri irdelenmiştir. 19. yüzyıl öncesi literatürlerde bahsedilen birçok tarifin referanslarının olmayışından kaynaklı çoğu tarifin orijinalinin kime ait olduğu belli değildir. Ortaçağa ait eski ve artık kullanılmayan kelimelerin ve çeviri hatalarının yöntemlerde uygulama problemlerine yol açtığı dikkat çekmektedir. Bazı materyallerin üretimlerinin durması ve yöntemlerin değişmesi birtakım eski tariflerin günümüzde uygulamasını imkansız kılmıştır. İçerikte teknik analizlerin yanlışlıkları, sunulan reçetelerde sanatçıların uygulamalarına ilişkin çalışmaları, yanlış tariflerin uygulanması ve bunların sonuçları işlenmiştir. Materyal ve tekniklerin tarihi ve uygulama aşamasındaki sorunları araştırılmıştır. Sanatçının malzemeyle ilişkisi, malzemenin karakteri, yöntem ve ruh arasındaki bağ incelenmiştir. Atölyenin bir laboratuvar olarak ele alınmasının yanında materyalleri deneyimleyen ustaların çalışmalarına göz atılmıştır. Deneysel çalışmalar yapan ressamların ve kavramsal düşüncelerle yola çıkan ressamların yöntemlerinin ortak yönleri ve farklılıkları incelenmiştir. Usta çırak ilişkisiyle kuşaktan kuşağa aktarılamayan materyal ve tekniklerin kayboluş sebeplerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study named“A Historical Overview of the Literature Written on Materials and Techniques in Painting”, some of the important books written from the 12th century to the present were examined. These reviews have been compiled in chronological order. The purposes of writing, what their content consists of and how they are formed are examined. Due to the lack of references to the recipes mentioned in the pre-19th century literature, it is not clear who the originals of most of the recipes belong to. It was noted that the old and obsolete words and translation errors of the Middle Ages caused application problems in the methods. The cessation of production of some materials and the change in methods have made it impossible to apply some old recipes today. In the content, the mistakes of technical analysis, the works of the artists on the applications of the presented recipes, the application of wrong recipes and their results are discussed. The history of materials and techniques and their problems in the application phase were investigated. The relationship between the artist and the material, the character of the material, the connection between the method and the spirit were examined. In addition to considering the workshop as a laboratory, the works of the masters who experienced the materials were examined. The common aspects and differences of the methods of the painters who made experimental studies and the painters who set out with conceptual thoughts were examined. The reasons for the disappearance of materials and techniques that cannot be transferred from generation to generation with the master-apprentice relationship are also mentioned.