Kahkaha terapisinin hemodiyaliz hastaları üzerindeki etkisi: randomize kontrollü çalışma
Effect of laughter therapy on hemodialysis patients: A randomized controlled study
- Tez No: 785342
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu araştırma hemodiyaliz hastalarına uygulanan kahkaha terapisinin; serum kortizol düzeyine, depresyon, anksiyete, stres düzeylerine ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test, son test kontrol gruplu deneysel tasarım ile yapılmış bir çalışmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Zonguldak il merkezinde bulunan, iki Diyaliz Merkezinde hemodiyaliz tedavisi gören ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerini karşılayan 80 hasta üzerinde Mart 2021- Haziran 2021 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmada Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği, Böbrek Hastalığı Yaşam Kalitesi Formu kullanıldı ve kortizol için hastalardan kan örneği alındı. Kahkaha terapisi haftada üç gün olmak üzere, 4 hafta boyunca toplam 12 seans yapıldı. Bulgular: Yaşam kalitesi alt boyutlarından, fiziksel ve mental sağlık durumları, hastalığın günlük yaşam yükü, son testte deney grubunda kontrol grubunda olan hastalara göre daha yüksekti (sırasıyla t=-10.454, p0,05), fakat her iki gruptaki hastaların ön test-son test kortizol puanları birbirine yakındı (sırasıyla t=1,759, p=0,088, t=-1,853, p=0,072).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the laughter therapy applied to hemodialysis patients; This is an experimental design with pretest and post-test control groups to examine the effects on serum cortisol levels, depression, anxiety, stress levels, and quality of life. Methods: The study was conducted between March 2021 and June 2021 on 80 patients who were treated with hemodialysis in two Dialysis Centers in Zonguldak city center and met the inclusion criteria. In the study, İntroductory İnformation Form, Depression Anxiety and Stress Scale, and Kidney Disease Quality of Life Form were used and blood samples were taken from the patients for cortisol. Laughter therapy was performed three days a week, for a total of 12 sessions over 4 weeks. Results: Among the sub-dimensions of quality of life, physical and mental health conditions, daily life burden of the disease were higher in the experimental group than in the control group in the post test (t=-10.454, p0,05), but the pre test-post test cortisol scores of the patients in both groups were close to each other (t=1,759, p=0,088, t=-1,853, p=0,072, respectively).