Kolorektal kanser karaciğer metastazlarında yttrium-90 cam mikroküreler ile uygulanan selektif internal radyoterapide mikroküre sayısı ve kalibrasyon zamanı ile doz-yanıt ilişkisi
Dose-response analyses for microsphere number and calibration time in selective internal radiotherapy with yttrium-90 glass microspheres in patients with colorectal cancer liver metastases
  1. Tez No: 785359
  2. Yazar: SELİN KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT TUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Selektif internal radyoterapide kullanılan Yttrium-90 (Y-90) işaretli cam mikroküreler, kalibrasyondan sonra 12 güne kadar kullanılabilir ve yarı ömür sayısı arttıkça daha düşük spesifik aktiviteye sahip daha fazla mikrokürenin uygulanmasına izin verir. Bu çalışmada raf ömrü uzatılmış Y-90 cam mikrokürelerin kullanımının tümör üzerindeki etkinliğini ve normal karaciğer dokusu üzerindeki etkisi araştırıldı. Kurumumuzda Y-90 cam mikroküreler ile tedavi edilen 81 metastatik kolorektal kanser hastası içerisinde standart ilk haftada tedavi uygulanan 26 olgu ve raf ömrü uzatılmış tedavi uygulanan 100 olguda SimplicitY90™ yazılımı kullanılarak çok kompartmanlı partisyon dozimetresi ile verilen tedavi dozuna göre her bir ilgi alanı için absorbe edilen doz ayrı ayrı hesaplandı. Metabolik tümör yanıtı, tedavi öncesi ve sonrası FDG PET/BT kantitatif parametrelerindeki değişikliklerle hesaplandı. Metabolik tedavi yanıtı ve toksisite açısından birinci ve ikinci hafta tedavileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Raf ömrü uzatılmış mikrokürelerin kullanıldığı grupta nesnel yanıt izlenen hastalara uygulanan mikroküre sayısı, yanıtsız hastalara uygulanan mikroküre sayısından anlamlı olarak daha yüksekti. Bununla birlikte, mikroküre sayısı arttıkça sağlıklı karaciğer parankiminin radyasyon maruziyeti artış gösterdi. Çalışmamız, geniş bir hasta kohortunda raf ömrü uzatılmış Y-90 cam mikrokürelerin etkinliğini ve güvenliğini göstermiştir. Uygulanan mikroküre sayısındaki artış, teorik olarak advers olaylarda artışa neden olabilmekle birlikte daha iyi metabolik tümör yanıtıyla sonuçlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Yttrium-90 (Y-90) labeled glass microspheres used in selective internal radiotherapy can be administered for up to 12 days after calibration, allowing the delivery of more microspheres with lower specific activity as the number of half-live increases. In this study, the efficacy of extended shelf life Y-90 glass microspheres and its effect on normal liver tissue was investigated. Among 81 metastatic colorectal cancer patients treated with Y-90 glass microspheres in our institution, the absorbed dose for each region of interest was calculated individually according to the delivered dose by multicompartmental partition dosimetry using SimplicitY90 software in 26 cases treated in the standard first week treatment and 100 cases treated with extended shelf-life treatment. Metabolic tumor response was calculated by changes in FDG PET/CT quantitative parameters before and after the treatment. There was no statistically significant difference between the first and second week treatments in terms of metabolic response and toxicity. In the treatment group using extended-shelf microspheres, the number of microspheres administered to patients with objective response was significantly higher than those with non-responders. However, radiation exposure of whole liver normal tissue increased as the number of microspheres increased. Our study demonstrated the efficacy and safety of extended shelf-life Y-90 glass microspheres in a large cohort of patients. An increase in the number of microspheres administered may theoretically result in an increase in adverse events, but may also result in a better metabolic tumor response.