Açıklanamayan infertilite tedavisinde klomifen sitrat tedavisine ek olarak tek doz gonadotropin kullanımı etkili mi?
Is the use of single dose gonadotropin in addition to clomiphene citrate effective in the treatment of unexplained infertility?
  1. Tez No: 785358
  2. Yazar: FUNDA DAĞISTANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üreme çağındaki çiftlerde %10-15 oranında gözlenen infertilitenin yaklaşık %15'lik kısmı açıklanamayan infertilite grubunda değerlendirilmiştir. Erken foliküler faz FSH, LH, E2, TSH, total testosteron, semen analizi, HSG tetkikleri yapılan ve bu tetkikleri normal olarak saptanan hastalar açıklanamayan infertilite olarak kabul edilir. Klomifen sitrat (CC), ovulasyon indüksiyonu için tedavide en sık kullanılan seçici bir östrojen reseptör modülatörüdür (SERM). Ancak klomifen sitratın endometriyal kalınlık, endoservikal mukus üzerinde olumsuz etkileri olduğunu gösteren çalışmalar vardır. Oral ilaçlar kullanılarak kontrollü ovülasyon indüksiyonu başarısız olduğunda intrauterin inseminasyon ile birlikte gonadotropin tedavisi önerilir. Gonadotropin kullanırken tedavi maliyeti, sık kontrol ihtiyacı, ovarian hiperstimulasyon sendromu riski sınırlayıcı bir faktördür. Oral ilaçların gonadotropin ile kombinasyonu, sonucu neredeyse değiştirmeden tedavi maliyetini önemli ölçüde düşürdüğü bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı açıklanamayan infertilite tedavisinde kullanılan gonadotropin dozajını düşürerek hem maliyeti düşürmek hem de düşük ovarian hiperstimulasyon riskleri elde ederek çok sayıda folikül oluşması yerine tek bir folikül elde edebilmeyi, klomifen sitratın endometrial kalınlık üzerindeki olumsuz etkisini azaltarak daha kalın bir endometrial kalınlık elde edebilmeyi, daha yüksek estradiol değerleri saptamayı ve daha yüksek midluteal progesteron değerleri elde etmekti. Açıklanamayan infertilite hastalarımızı dört gruba ayırdık, CC,CC+150 ünite tek doz Follitropin alfa, 150 ünite tek doz Follitropin alfa+CC, tek doz 150 ünite Follitropin alfa tedavilerini uyguladık. Kombine tedavi verdiğimiz grupta CC kullanımına göre endometrial kalınlık, estradiol değerleri, progesteron değerleri, OHSS riski ve gebelik oluşma oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izleyemedik. Bu tedavilerin tam olarak etkinliğin görülebilmesi için infertilite nedenlerinin net olarak ayırt edildiği, bütün grupları aynı anda içeren, geniş çaplı randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Approximately 15% of infertility observed in 10-15% of reproductive age couples was evaluated in the unexplained infertility group. Patients who underwent early follicular phase FSH, LH, E2, TSH, total testosterone, semen analysis, and HSG tests and whose tests were found to be normal are considered as unexplained infertility. Clomiphene citrate (CC) is a selective estrogen receptor modulator (SERM) most commonly used in therapy for ovulation induction. However, there are studies showing that clomiphene citrate has negative effects on endometrial thickness and endocervical mucus. Intrauterine insemination combined with gonadotropin therapy is recommended when controlled induction of ovulation using oral medications fails. The cost of treatment, the need for frequent monitoring, and the risk of ovarian hyperstimulation syndrome are limiting factors when using gonadotropins. The combination of oral drugs with gonadotropin has been reported to significantly reduce the cost of treatment, almost without changing the outcome. The aim of our study is to reduce the gonadotropin dosage used in the treatment of unexplained infertility, to reduce the cost and to obtain low ovarian hyperstimulation risks, to obtain a single follicle instead of the formation of many follicles, to obtain a thicker endometrial thickness by reducing the negative effect of clomiphene citrate on endometrial thickness, and to obtain higher estradiol to detect values and to obtain higher midluteal progesterone values. We divided our unexplained infertility patients into four groups, administered CC, CC+150 units of single dose Follitropin alfa, 150 units of single dose Follitropin alfa+CC, and single dose 150 units of Follitropin alfa treatments. We could not observe a statistically significant difference in the group we gave combined treatment in terms of endometrial thickness, estradiol values, progesterone values, OHSS risk and pregnancy occurrence rates according to the use of clomiphene citrate. In order to see the full effectiveness of these treatments, large-scale randomized controlled studies are needed, in which the causes of infertility are clearly distinguished, including all groups at the sa me time.