How do leaders protect employees from detrimental effects of emotional demands? The role of leader's emotional intelligence and positive humor
Liderler çalışanlarını duygusal talebin zararlı etkilerinden nasıl korur? Liderin duygusal zekası ve mizahının rolü
- Tez No: 785378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARAGONLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İşin stres faktörlerine psikolojik bir tepki ve iş talepleri ile iş kaynakları arasındaki dengesizlik olarak kavramsallaştırılan iş tükenmişliği, organizasyonun en alt tabakasından başlayan etkisi sebebiyle organizasyonlar tarafından büyük bir sorun olarak kabul edilmektedir. Tükenmişlik, yüksek insan maliyetleriyle ilişkilendirildiği için iş başarısını engelleyen en önemli sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu sebeple, iş taleplerinin tükenmişlik üzerindeki etkisi ve tükenmişliğin çalışan depresyonu üzerindeki etkileri ve bu ilişkiyi azaltabilecek faktörler araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu tez çalışmasında, duygusal iş taleplerinin, iş tükenmişliğinin bir öncülü olduğu ve iş tükenmişliğinin de depresyonu yordayacağına yönelik hipotezler sınanmaktadır. Buna ek olarak, liderin duygusal zekası ve pozitif mizahının, özellikle de katılımcı ve kendini geliştirici mizahın, duygusal talepler ve tükenmişlik arasındaki istenmeyen ilişkiyi zayıflatacağına yönelik çapraz-seviyeli hipotezler test edilmektedir. Son olarak, tükenmişlik üzerindeki yukarıdaki bahsedilen çapraz seviyeli etkileşimli etkilerin (duygusal talep x liderin duygusal zekası, duygusal talep x liderin katılımcı mizahı, ve duygusal talep x liderin kendini geliştirici mizahı) çalışanların depresyonu için sonuçları olacağına dair çapraz seviyeli düzenlenen aracılık etkilerini gösteren hipotezler sınanmaktadır. Bu çapraz seviyeli biçimlendirilen aracılık modelini test etmek için, 229 çalışandan ve bu çalışanların liderleri olan 29 ilk yöneticiden çevrimiçi anketler vii yoluyla veriler toplanmıştır. Verilerin çok seviyeli yapısı nedeniyle, hipotezler Mplus'ta iki-seviyeli hiyerarşik doğrusal modelleme kullanılarak test edilmiştir. Bulgular, duygusal taleplerin iş tükenmişliğini ve dolaylı olarak iş tükenmişliği aracılığıyla depresyonu yordadığını göstermektedir. Ayrıca, beklendiği gibi bu aracılı etki, liderin duygusal zekası tarafından düzenlenmektedir. Buna göre, liderin duygusal zekası arttıkça, çalışanların duygusal taleplerinin, iş tükenmişliği ile ilişkisi zayıflamakta ve bu da depresyon seviyesinin azalmasına yol açmaktadır. Öte yandan, liderin olumlu mizahının yukarıdaki aracılık etkisini zayıflattığına dair hipotezler desteklenmemiştir. Sonuç olarak, bu tez, liderin duygusal zekasının, yüksek duygusal talepler karşısında, çalışanların psikolojik-iyi-oluşlarını korumaya hizmet eden önemli bir kaynak olduğunu ileri sürmektedir. Çalışmada bu bulgular tartışılmakta ve gelecekteki araştırmalar için potansiyel öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Job burnout, which has been conceptualized as a psychological response to the stressors of work and an imbalance between job demands and resources, is seen as a major problem by organizations because of its impact on the bottom line. Burnout has become one of the most important problems hindering business success because it is associated with high human costs. The effect of job demands on burnout and the effects of burnout on employee depression, as well as the factors that might moderate this relationship, are of interest to researchers. In the present work, it was hypothesized that emotional job demands would be a predictor of job burnout, which in turn predicts depression in employees. In addition, it was hypothesized that leader's emotional intelligence and positive humor, particularly affiliative and self-enhancing humor, would have a buffering effect on the relationship between emotional demands and burnout, such that they would attenuate the positive effect of emotional demands on burnout. Finally, it was hypothesized that the above interaction effects on burnout would carry over to depression. To test this cross-level moderated- mediation model, data were collected via online surveys from 229 employees and 29 supervisors to whom these employees reported. Due to the multilevel nature of the data, hypotheses were tested using two-level hierarchical linear modeling in Mplus. Results suggest that emotional demands predict job burnout and consequently depression. As v predicted, this mediated effect appears to be moderated by supervisor emotional intelligence, such that as supervisor emotional intelligence increases, the association between employee emotional demands and job burnout weakens, leading to less depression. On the contrary, the buffering role of leader's positive humor for the above mediated effect was not significant. Thus, the present thesis suggests that the supervisor's emotional intelligence is an important resource that serves to protect employees' psychological well-being in the face of high emotional demands. The study concludes by discussing these findings and offering potential directions for future research.