Yetişkin bireylerde oksidatif stres ile kardiyovasküler hastalık risk hesaplama sistemi score2 arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between oxidative stress and the cardiovascular disease risk calculation system score2 in adults
  1. Tez No: 785387
  2. Yazar: BÜŞRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar dünyada ölüm nedenlerinin başında yer almaktadır. Ateroskleroz intimada lipit ve lipit yüklü moleküllerin birikmesi ile karakterize kronik inflamatuvar bir hastalık olarak tanımlanır. Oksidatif stres ise, Reaktif Oksijen Türlerinin (ROS) ortamda artması ile meydana gelen bozulmuş oksidan-antioksidan dengeyi ifade eder. Artmış oksidatif stresin ateroskleroz dahil olmak üzere birçok patolojik hastalıkta etkili olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada kardiyovasküler risk hesaplama sistemi olarak kullanılan Systematic Coronary Risk Evaluation (SCORE2) indeksinin oksidatif stres biyobelirteçleri ile ilişkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma grubu normokolesterolemik (n: 28), hiperkolesterolemik (n: 46) ve koroner arter hastası (KAH+) (n: 12) olmak üzere toplam 86 kadın ve erkek gönüllüden oluşturuldu. Bireylerin 12 saatlik açlık sonrası alınan kan numunelerinden elde edilen serum ve plazma örnekleri çalışmamızda kullanıldı. Bireylerin antropometrik ölçümleri; boy, ağırlık, bel çevresi, kalça çevresi alındı. Biyokimyasal parametreleri; glukoz, kan üre azotu (BUN), kreatinin, lipit ve lipoprotein değerleri, oksidatif stres biyobelirteçleri; okside düşük yoğunluklu lipoprotein (oxLDL), malondialdehit (MDA), toplam tiyol, toplam oksidan seviye (TOS), toplam antioksidan seviye (TAS), oksidatif stres indeksi (OSI), 3-nitrotirozin (3-NT), 8-hidroksi-2'-deoksiguanozin (8-OHdG) ve inflamasyon biyobelirteçleri; tümör nekroz faktör-α (TNFα), interlökin-6 (IL-6),C-reaktif protein (CRP) seviyeleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Atherosclerotic cardiovascular diseases are the leading cause of death worldwide. Atherosclerosis is defined as a chronic inflammatory disease characterized by the accumulation of lipids and lipid-laden molecules in the intima. Oxidative stress refers to the impaired oxidant-antioxidant balance that occurs when Reactive Oxygen Species (ROS) increase in the environment. Increased oxidative stress is known to be effective in many pathological diseases including atherosclerosis. In this study, we aimed to examine the relationship between the Systematic Coronary Risk Evaluation (SCORE2) index, which is used as a cardiovascular risk calculation system, and oxidative stress biomarkers. The study group consisted of 86 male and 86 female volunteers including normocholesterolemic (n: 28), hypercholesterolemic (n: 46) and coronary artery disease (CAD+) (n: 12). Serum and plasma samples obtained from blood samples taken after 12 hours of fasting were used in our study. Anthropometric measurements; height, weight, waist circumference, hip circumference were taken. Biochemical parameters; glucose, blood urea nitrogen (BUN), creatinine, lipid and lipoprotein values, oxidative stress biomarkers; oxidized low density lipoprotein (oxLDL), malondialdehyde (MDA), total thiol, total oxidant level (TOS), total antioxidant level (TAS), oxidative stress index (OSI), 3-nitrotyrosine (3-NT), 8-hydroxy2'-deoxyguanosine (8OHdG) and biomarkers of inflammation; tumor necrosis factor-α (TNF-α), interleukin-6 (IL-6), C-reactive protein (CRP) levels were determined.